Żurawie już poczuły jesień. Ptaki niebawem odlecą do ciepłych krajów

Autor:
as
Źródło:
PAP
Park Narodowy "Ujście Warty"
Park Narodowy "Ujście Warty"tvn24
wideo 2/10
tvn24Park Narodowy "Ujście Warty"

Około tysiąca żurawi zwyczajnych zleciało się już do Poleskiego Parku Narodowego (woj. lubelskie), gdzie przygotowują się do odlotów do ciepłych krajów. W szczytowym momencie może być ich tutaj około dwóch tysięcy.

W Poleskim Parku Narodowym (PPN) żurawie zwyczajne zaczynają się masowo gromadzić przed jesiennym odlotem do ciepłych krajów. Miejscem zbiórki ptaków są okolice Bagna Bubnów. Zwierzęta najlepiej widać ze stanowiska obserwacyjnego przy ścieżce dydaktycznej "Czahary" w Zastawiu. Zleciało się tu około tysiąca żurawi, a w szczytowym momencie może ich przylecieć tysiąc więcej.

- Aby je zobaczyć, trzeba przyjść przed wschodem słońca, bo o poranku żurawie rozlatują się w różne kierunki na kolejne żerowania. Wracają tu z powrotem wieczorem na odpoczynek - powiedział podleśniczy Sławomir Wróbel z PPN.

Nabrać energii i odlecieć

Wraz z pierwszymi promieniami słońca żurawie zaczynają stopniowo odlatywać rodzinami, po kilka sztuk.

- Te kilka tygodni na przełomie sierpnia i września to okres intensywnego żerowania dla żurawi, żeby szczególnie młode ptaki mogły sprostać trudom migracji. Chodzi o to, żeby nabrać energii przed jesiennym odlotem, zbudować masę mięśniową - zwłaszcza mięśnie piersiowe - bo żurawie przemieszczając się do ciepłych krajów pokonują nawet 800 kilometrów w ciągu doby - zaznaczył.

Wróbel wyjaśnił, że pierwsze odloty żurawi zaczną się około 20 września. Część ptaków przesuwa czas odlotu, gdyż pozwalają na to warunki pogodowe.

- Starają się już nie odlatywać na północ Afryki, czy południe Europy, tylko coraz częściej wybierają Europę Zachodnią - poinformował podleśniczy. - Trasy lotów żurawi są obserwowane dzięki nadajnikom telemetrycznym.

Żuraw zwyczajny (zdj. ilustracyjne)Shutterstock

Pożegnanie żurawi

Żuraw jest najwyższym ptakiem w Polsce, może osiągnąć około 1,2 metrów, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi do 2,4 m. Waży od 4 do 6 kilogramów. Dojrzałość płciową osiąga w wieku 4-5 lat.

- Żurawie łączą się w pary na całe życie. Wstępne zaloty zaczynają się w 2-3 roku życia. Na wiosnę obserwujemy przepiękny spektakl, kiedy samce prężą się, tańczą i popisują przed partnerkami, aby ich wybrały - powiedział Wróbel. Podleśniczy wyjaśnił również, że charakterystyczny dźwięk wydawany przez żurawie powstaje dzięki zapętlonej tchawicy, działającej jak pudło rezonansowe. Słychać go już z kilku kilometrów.

W Poleskim Parku Narodowym, którego symbolem jest żuraw, trwa właśnie impreza "Pożegnanie żurawi". Razem z przewodnikiem będzie można wybrać się w sobotę o świcie i o zmierzchu na liczenie ptaków. W programie wydarzenia znajdują się również spacery ścieżkami dydaktycznymi, czy wykłady poświęcone żurawiom. Z kolei w niedzielę zaplanowano w Urszulinie piknik ekologiczny, koncerty, warsztaty oraz wystawy.

Autor:as

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości