Niedźwiadki z Nadleśnictwa Baligród poszły spać. Zobacz, jak jeden z nich próbuje wejść do gawry

Autor:
kw
Źródło:
lasy.gov.pl
Niedźwiadki z Nadleśnictwa Baligród poszły już spać
Niedźwiadki z Nadleśnictwa Baligród poszły już spaćKazimierz Nóżka/Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe
wideo 2/11
Kazimierz Nóżka/Nadleśnictwo Baligród, Lasy PaństwoweNiedźwiadki z Nadleśnictwa Baligród poszły już spać

Dwa małe niedźwiadki z Nadleśnictwa Baligród są już gotowe na zimę. Jak widać na filmie zamieszczonym w mediach społecznościowych, są już w gawrze, gdzie prześpią najbliższe trzy miesiące.

Lasy Państwowe opublikowały w mediach społecznościowych film nagrany w Nadleśnictwie Baligród. Widać na nim, jak jeden z niedźwiadków próbuje dostać się do gawry w drzewie. Nadleśnictwo przekazało, że dwa małe niedźwiadki - o imionach Antosia i Kostek - zapadły już w sen zimowy.

Niedźwiedzie w Polsce

Jak podają Lasy Państwowe, polskie niedźwiedzie zamieszkują głównie Karpaty, Tatry i Beskidy. Jeden osobnik może ważyć do nawet 600 kilogramów. To zwierzęta wszystkożrene, ich ulubionymi przysmakami są jagody, ryby, ślimaki czy dżdżownice.

Są samotnikami, w pary łączą się tylko w okresie godowym. Młode przychodzą na świat zimą, często nie przeżywają roku. Jeśli jednak uda im się przetrwać, bardzo szybko nabierają masy.

Zimowe legowiska niedźwiedzi są nazywane gawrami. Najczęściej okres hibernacji rozpoczyna się u tych zwierząt pod koniec listopada i trwa do końca lutego. Wcześniej, by zapewnić im jak najwięcej komfortu, leśnicy podejmują wiele działań, między innymi wieszają specjalne tablice, ostrzegające o możliwości wejścia na teren ostoi. Co ciekawe, nie wszystkie zwierzęta zapadają w sen zimowy.

Niedźwiedzie brunatne są uważane za gatunek najmniejszej troski. Jednak na obszarze całej Polski podlegają ścisłej ochronie. Wysiłki ekspertów zajmujących się dziką przyrodą przynoszą efekty. Jak przekazały Lasy Państwowe, obecnie na Podkarpaciu mieszka około 300 niedźwiedzi (dane z GUS 2020). Tymczasem jeszcze pół wieku temu w lasach południowo-wschodniej Polski żyło zaledwie 20 osobników.

Niedźwiedź brunatnyPAP/Maciej Zieliński

Autor:kw

Źródło: lasy.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kazimierz Nóżka/Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe

Pozostałe wiadomości