Oto nowy najniższy punkt Polski

Autor:
anw
Źródło:
PAP
Najniższym punktem w Polsce jest wieś Marzęcino
Najniższym punktem w Polsce jest wieś Marzęcino
Google Earth
Google EarthNajniższym punktem w Polsce jest wieś Marzęcino

Nowym najniższym punktem w Polsce jest wieś Marzęcino położona w województwie pomorskim - wynika z danych umieszonych w Małym Roczniku Statystycznym Polski na 2022 rok. Miejscowość ta znajduje się 2,2 metra pod poziomem morza. - Jest to depresja naturalna, nie antropogeniczna - powiedziała Alicja Kulka, pełniąca obowiązki Głównego Geodety Kraju.

Główny Urząd Statystyczny w najnowszym Małym Roczniku Statystycznym Polski na 2022 rok podał, że najniżej położonym punktem w Polsce jest wieś Marzęcino w gminie Nowy Dwór Gdański (województwo pomorskie). Wcześniej takim miejscem były Raczki Elbląskie w województwie warmińsko-mazurskim. Pełniąca obowiązki Głównego Geodety Kraju Alicja Kulka poinformowała, że nowy najniższy punkt zlokalizowano na podstawie ortofotomapy (mapy fotograficznej) oraz danych ze skaningu laserowego opracowanych na zlecenie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w 2019 r.

- Jest to depresja naturalna, nie antropogeniczna - mówiła. - Na terenie tej samej gminy występują niżej położone punkty, jednak ich wysokość uzależniona jest od chwilowego stanu wód a wyznaczenie ich dokładnego położenia wymaga analiz (wywiadu terenowego) oraz pomiaru w terenie - podkreśliła.

"Najniższy punkt w Polsce znajduje się w Marzęcinie"

Najnowsze dane ucieszyły starostę nowodworskiego Jacka Grossa, który w mediach społecznościowych napisał: "Po ponad 9 latach naszych starań, Główny Urząd Statystyczny zamieścił informację, że najniższy punkt w Polsce znajduje się w Marzęcinie... Yes! Yes! Yes!".

Przed publikacją Małego Rocznika Statystycznego Polski, dane Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii wskazywały, że najniższa naturalna depresja w Polsce wynosząca 1,8 metra p.p.m. znajduje się na terenie Raczek Elbląskich. Mały Rocznik Statystyczny Polski to publikacja, która zawiera obszerny zestaw informacji charakteryzujących poziom życia ludności i stan gospodarki kraju. Uzupełnieniem obrazu sytuacji w kraju są wybrane informacje z zakresu porównań międzynarodowych. Opracowanie zawiera bogaty zestaw elementów graficznych prezentujących dane, a także noty objaśniające podstawowe kategorie statystyczne oraz najważniejsze zmiany prawno-organizacyjne w poszczególnych obszarach.

Autor:anw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości