TVN Meteo | Polska

Słup słoneczny na zdjęciach Reportera 24. Czym jest to zjawisko?

TVN Meteo | Polska

Autor:
kw/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Słup słoneczny zaobserwowany w Liwiu
Słup słoneczny zaobserwowany w LiwiuKontakt 24
wideo 2/6
Kontakt 24Słup słoneczny zaobserwowany w Liwiu

Słup słoneczny to przepiękne zjawisko, które pojawia się często podczas wschodu lub zachodu słońca. Na Kontakt 24 dostaliśmy zdjęcia, na których widać kolumnę światła, która pojawiła się w piątek w okolicach miejscowości Liw (woj. mazowieckie). Synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk wyjaśnił, czym jest to zjawisko.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia z obserwacji przepięknego zjawiska. Jak napisał autor fotografii o nicku Poland in the Lens, zarejestrował je podczas piątkowego wschodu słońca w okolicach miejscowości Liw nad Liwcem (Mazowieckiem).

"Słup światła powstał, kiedy słońce było jeszcze pod horyzontem i rozwijał sią do osiągnięcia ogromnej wysokości. Dodatkowo w pewnym momencie przeleciały nad nim samoloty pasażerskie, pozostawiając swój ślad" - przekazał autor.

Słup słoneczny - czym jest to zjawisko?

Słup słoneczny, zwany też słupem świetlnym, jest zjawiskiem optycznym, które powstaje w atmosferze i przyjmuje postać kolumny świetlnej.

- Najłatwiej go zaobserwować w czasie wschodu lub zachodu słońca, kiedy położony jest nisko nad horyzontem lub tuż poniżej jego linii. Zjawisko to spowodowane jest odbiciem światła słonecznego od kryształków lodu, dlatego najczęściej występuje w chłodnej lub przejściowej porze roku - wyjaśnił synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk.

Jednak kilka dni temu rozpoczęło się astronomiczne i kalendarzowe lato. Skąd więc lodowe kryształki w atmosferze?

- Widoczne na zdjęciu zachmurzenie to chmury piętra wysokiego, znajdujące się kilka kilometrów nad powierzchnią ziemi. Nawet te smugi kondensacyjne wyglądają, jakby były poniżej nich. Wraz z wysokością temperatura spada, a smugi znajdują się dużo powyżej poziomu izotermy 0 st. C. Dlatego zbudowane są z kryształków lodu - dodał synoptyk.

Kowalczyk zaznaczył jednak, że mimo spektakularnego widoku zjawisko nie jest szczególnie rzadkie, a wręcz zdarza się dość często.

Autor:kw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości