Kleszcze nie śpią. Zachowajcie ostrożność

Autor:
as
Źródło:
Nadleśnictwo Bolewice - Lasy Państwowe, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku
Kleszcze żerują również zimą
Kleszcze żerują również zimątvn24
wideo 2/15
tvn24Kleszcze żerują również zimą

Kleszcze są aktywne również zimą. Jak przekazały Lasy Państwowe, wyjątkowo łagodna zima sprzyja aktywności tych drobnych pajęczaków. Należy uważać na nie podczas wypraw do lasu, ponieważ niektóre gatunki przenoszą choroby groźne dla człowieka i zwierząt domowych.

Styczeń przyniósł nam do tej pory łagodną aurę i dodatnie temperatury. Takie warunki atmosferyczne nie pozostały bez wpływu na przyrodę - wiele roślin odebrało wyższe temperatury jako sygnał do kwitnięcia, a część zwierząt wyruszyła na przedwczesny żer. Stosunkowo ciepła zima sprzyja również aktywności znacznie mniej przyjemnych organizmów.

Kleszcze są aktywne zimą

Jak przekazało w poniedziałek Nadleśnictwo Bolewice (woj. wielkopolskie), dodatnie temperatury powodują, że nawet w styczniu kleszcze nie przestają szukać potencjalnych żywicieli. Pajęczaki te są zresztą bardzo wytrzymałe na niskie temperatury - jedynie mrozy sprawiają, że szukają one kryjówki, by przetrwać te niekorzystne dla nich warunki.

Leśnicy przypominają, żeby wybierając się do lasu nie zapominać o tym ryzyku, zwłaszcza, gdy idziemy na spacer w towarzystwie domowych zwierząt. Chociaż zimą ubrani jesteśmy w spodnie z długimi nogawkami oraz kurtki, jeśli nie nosimy czapki, kleszcze mogą zakotwiczyć się między włosami na głowie. Naszego domowego pupila dobrze jest natomiast wyposażyć w obrożę antykleszczową, a po spacerze dokładnie sprawdzić, czy pajęczaki nie osadziły się na jego ciele.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Niektóre kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby. Najpowszechniejszą z nich jest borelioza, której ostra postać może zakończyć się zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Pajęczaki mogą również przenosić kleszczowe zapalenie mózgu oraz rzadsza babeszjoza, która oprócz ludzi atakuje także psy.

Kleszcze i borelioza. Fakty i mityLasy Państwowe

Autor:as

Źródło: Nadleśnictwo Bolewice - Lasy Państwowe, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości