TVN Meteo | Polska

Zamknięte szlaki w Karkonoszach. Z powodu zagrożenia lawinowego

TVN Meteo | Polska

Autor:
ps
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Idąc w góry, trzeba mieć odpowiedni sprzęt
Idąc w góry, trzeba mieć odpowiedni sprzętTVN24
wideo 2/28
Bezpieczeństwo w górach

Dwa szlaki w Karkonoszach zostały zamknięte. Jak informują władze Karkonoskiego Parku Narodowego, powodem jest zagrożenie lawinowe. "Szlaki są oblodzone, miejscami nieprzetarte. Warunki są trudne" - ostrzegają w czwartek pracownicy KPN.

Karkonoskie szlaki, czerwony przez Kocioł Łomniczki na Śnieżkę i żółty - łącznik prowadzący od szlaku czarnego do Strzechy Akademickiej przez Biały Jar, zostały w środę zamknięte z powodu zagrożenia lawinowego.

W czwartek zamknięty ma zostać również szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem w stronę Śnieżnych Kotłów.

Warunki w Karkonoszach

Karkonoski Park Narodowy (KPN) przypomina, że w Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza on, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym. W nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. "Szlaki w Karkonoszach są oblodzone, miejscami nieprzetarte. Warunki są trudne. Prędkość wiatru na Śnieżce przekracza 100 kilometrów na godzinę" - informują w czwartek pracownicy KPN.

Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę muszą się ubrać adekwatnie do pory roku. Niezbędne są buty odpowiednie do wędrówki po górach. Warto zaopatrzyć się w kijki, które pomogą zachować równowagę.

Należy mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Planując wyjście w góry trzeba brać pod uwagę, że zmrok zapada wcześnie. GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

LawinyPAP/Maria Samczuk, Maciej Zieliński

Autor:ps

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości