Karkonoski Park Narodowy zamknie część szlaków, by chronić ptaki

Autor:
as
Źródło:
PAP
Sokoły wędrowne i cietrzewie
Sokoły wędrowne i cietrzewieKPN/Shutterstock
wideo 2/9
KPN/ShutterstockSokoły wędrowne i cietrzewie

Karkonoski Park Narodowy będzie od 1 kwietnia częściowo zamknięty dla zwiedzających. Przyczyną jest okres godowy cietrzewi i sokołów wędrownych - ruch turystyczny mógłby wystraszyć ptaki. Podobne zakazy wprowadzone zostały również po czeskiej stronie.

Jak przekazały władze Karkonoskiego Parku Narodowego, z powodu ochrony cietrzewi i sokołów wędrownych od 1 kwietnia zamkniętych będzie pięć odcinków szlaków turystycznych. Wiosna to okres godowy tych objętych ścisłą ochroną ptaków, dlatego co roku w tym okresie Karkonoski Park Narodowy zamyka fragmenty szlaków turystycznych, aby ich nie niepokoić.

Zamknięte szlaki

Od 1 kwietnia do co najmniej końca maja z tego powodu zamknięte będą: szlak niebieski od Przełęczy Okraj przez Czoło i Kowarski Grzbiet do Skalnego Stołu, odcinek szlaku zielonego z Polany przez morenę Kotła Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego, odcinek szlaku zielonego (Ścieżka nad Reglami) od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem do Schroniska pod Łabskim Szczytem, szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów oraz szlak niebieski przez Kocioł Małego Stawu.

Zamknięte fragmenty szlaków zostały oznakowane tabliczkami z sylwetką cietrzewia lub sokoła. Z tego samego powodu zamknięta - od 15 marca - jest cześć szlaków po czeskiej stronie Karkonoszy. Władze parku przypomniały, że na terenie KPN szlaki są dostępne dla turystów od świtu do zmierzchu. W nocy wędrówki są zabronione, aby zapewnić spokój zwierzętom zamieszkującym teren parku.

Autor:as

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości