IMGW: susza jest i będzie coraz poważniejsza

Źródło:
PAP, IMGW
Co się stanie, jeśli nie zadbamy o sytuację hydrologiczną?
Co się stanie, jeśli nie zadbamy o sytuację hydrologiczną?TVN24
wideo 2/17
Susza w Polsce

Poziom wody w polskich rzekach drastycznie spada. Jak alarmują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, susza gwałtownie się pogarsza i w kolejnych tygodniach może być jeszcze poważniejsza.

Notujemy tendencje spadkowe poziomu rzek w Polsce, co oznacza, że w następnych dniach i tygodniach sytuacja może się pogarszać. Nasilanie się zjawiska suszy obserwujemy w Polsce od lat - przekazał w piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Podkreślił, że aktualnie możemy mówić o intensyfikacji rozwoju wszystkich faz suszy.

IMGW wyjaśnia czym jest susza

IMGW przekazał, że na około 64 procent stacji wodowskazowych, które należą do sieci pomiarowo-obserwacyjnej Państwowej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej, zarejestrowano niskie natomiast na około 29 procentach średnie stany.

Susza - jak tłumaczy IMGW - to niedobór wody na danym terenie, który jest klasyfikowany według następujących po sobie faz. "W pierwszej kolejności mamy do czynienia z suszą meteorologiczną, która jest wynikiem deficytu opadów na danym terenie. Następną jest susza glebowa, nazywana również rolniczą, oznaczająca niedobór wody w przypowierzchniowej warstwie gleby. Kolejnymi są susze hydrogeologiczna i hydrologiczna, oznaczające deficyt wód podziemnych i deficyt wody w rzekach lub zbiornikach" - wyjaśnił IMGW.

stanwody.blog

Problem nasila się od lat

Instytut monitorując bieżącą sytuację meteorologiczno-hydrologiczną wydaje ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Jak podkreśla, aktualnie tego typu ostrzeżenia obowiązują na znacznej części kraju. Szczególnie w zachodniej i południowej Polsce - na rzece Odrze i jej odpływach. "W ostatnim czasie zauważalny jest wyraźny przyrost liczby ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną, co spowodowane jest sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną. Brak opadów i wysokie temperatury wpływają niekorzystnie na sytuację hydrologiczną" - przekazał IMGW.

Zjawisko suszy nasila się od lat. IMGW zaznaczył, że bardzo dobrze obrazują to analizy najniższych rocznych przepływów ze stacji wodowskazowych. "W ostatnich dniach lipca odnotowano prawie 230 (najwyższa wartość z ostatnich pięciu lat) stacji z przepływem poniżej wartości średniego niskiego rocznego przepływu, co stanowi ponad 35 procent telemetrycznych stacji wodowskazowych IMGW-PIB" - podkreślił IMGW.

Jak wyjaśnili eksperci, jednym z czynników powodujących wzrost częstotliwości i skali suszy w Polsce jest zmiana klimatu, objawiająca się przede wszystkim wzrostem średniej temperatury powietrza oraz zmianą charakterystyk opadowych.

Nasz kraj znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego przejściowego - pomiędzy lądowym i oceanicznym - co bezpośrednio wpływa na charakterystykę opadów atmosferycznych, na przykład w postaci ich niestabilności w ujęciu sezonowym, jak też zróżnicowania przestrzennego.

Stan wód w polskich rzekach. Stan na 30.07.2022hydro.imgw.pl

Co można zrobić?

Ważne jest znaczenie działań obywatelskich, które skutkują między innymi zwiększeniem retencji i wtórnego wykorzystywania wód opadowych.

- Do tego typu aktywności zachęcamy, prowadząc liczne kampanie edukacyjne. Dopiero taka synergia działań, podejmowanych i realizowanych na różnych szczeblach, pozwoli w przyszłości na ograniczenie negatywnych konsekwencji zmiany klimatu - zaznaczył Dyrektor Centrum Osłony Hydrologicznej Kraju w IMGW-PIB, dr Paweł Przygrodzki.

Hydrolodzy podkreślają, że susza wcale nie musi ograniczyć zagrożenia powodzią. "Coraz częściej długie okresy bezdeszczowe są rozdzielone krótkotrwałymi i intensywnymi opadami deszczu o lokalnym charakterze. To, w zestawieniu z postępującą antropopresją (działaniami człowieka - red.), w szczególności w postaci wzrostu powierzchni uszczelnionych, na przykład w miastach, powoduje wzrost zagrożenia powodziami błyskawicznymi" - zauważył IMGW. Mowa tu o szczególnym typie powodzi opadowej (tzw. flash flood) o lokalnym zasięgu a także bardzo szybkim przebiegu i krótkim czasie trwania - zwykle trwa krócej niż sześć godzin. W 2021 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej odnotował kilka takich zjawisk, m.in. w Poznaniu i Krakowie, gdzie w ciągu jednej doby opad osiągnął kilkadziesiąt procent rocznej normy.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW. Kolorem szarym oznaczono miejsca z suszą hydrologicznąIMGW

Autorka/Autor:kw/dd

Źródło: PAP, IMGW

Źródło zdjęcia głównego: meteo

Pozostałe wiadomości

Najbliższy tydzień przyniesie tak zwaną "pogodę w kratkę". Słoneczne dni będą przeplatały się pochmurnymi i deszczowymi. Temperatura maksymalna nie przekroczy 20 stopni Celsjusza. Noce będą zimne, a miejscami nawet mroźne.

Słońce, deszcz i chłód. Ten tydzień przyniesie "pogodę w kratkę"

Słońce, deszcz i chłód. Ten tydzień przyniesie "pogodę w kratkę"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 30.09. Noc będzie chłodna, miejscami termometry pokażą zaledwie 1 stopień Celsjusza. W dzień dopisze pogodna aura.

Pogoda na jutro - poniedziałek, 30.09. Nocą miejscami będzie zaledwie jeden stopień

Pogoda na jutro - poniedziałek, 30.09. Nocą miejscami będzie zaledwie jeden stopień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Smugi kondensacyjne tworzone przez samoloty chłodzą Ziemię w ciągu dnia, a w nocy zatrzymują jej ciepło - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Karola III w Madrycie. Wnioski z badań mogą pomóc w zrozumieniu wpływu smug na ocieplenie klimatu.

Zaskakujące właściwości smug kondensacyjnych

Zaskakujące właściwości smug kondensacyjnych

Źródło:
PAP, arxiv.org

W niedzielę rano tatrzańskie szczyty pokryła cienka warstwa śniegu, chwycił też lekki mróz. Taka aura niestraszna była kozicom, które pojawiły się na szlaku. Film, na którym widać biegające zwierzęta, otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Bartłomieja Jureckiego i Tygodnika Podhalańskiego.

Kozice na pokrytym śniegiem szlaku. W Tatrach zrobiło się biało

Kozice na pokrytym śniegiem szlaku. W Tatrach zrobiło się biało

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TPN, IMGW

Mieszkańcy południowo-zachodnich regionów Meksyku nadal zmagają się ze skutkami przejścia huraganu John. Żywioł, który został okrzyknięty huraganem-zombie, w ciągu tygodnia dwa razy uderzył w wybrzeże tego kraju. Przyniósł ze sobą ulewny deszcz, lawiny błotne i powodzie. Zginęły co najmniej 22 osoby.

Huragan-zombie opuścił Meksyk. Zostawił po sobie zgliszcza

Huragan-zombie opuścił Meksyk. Zostawił po sobie zgliszcza

Źródło:
Reuters, The Guardian

Sześć osób zmarło w Rwandzie na skutek gorączki krwotocznej wywołanej przez wirus Marburg - poinformował Sabin Nsanzimana, minister zdrowia. Dodał, że większość ofiar śmiertelnych to pracownicy służby zdrowia z oddziału intensywnej terapii.

Wirus Marburg. Nie żyje sześć osób

Wirus Marburg. Nie żyje sześć osób

Źródło:
BBC

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło w niedzielę mieszkańców części województwa zachodniopomorskiego przed korzystaniem z wód Odry. Przez region przechodzi fala wezbraniowa.

Alert RCB dla Pomorza Zachodniego. "Zakaz korzystania"

Alert RCB dla Pomorza Zachodniego. "Zakaz korzystania"

Źródło:
RCB, PAP

Od dziś, czyli niedzieli 29 września przez niemal dwa miesiące Ziemia będzie posiadała dwa księżyce. Wszystko za sprawą niewielkiej asteroidy 2024 PT5, która do 25 listopada wraz ze Srebrnym Globem ma poruszać się po ziemskiej orbicie.

Już dziś Ziemia zyska drugi księżyc

Już dziś Ziemia zyska drugi księżyc

Źródło:
space.com, PAP

Liczba ofiar śmiertelnych, wywołanych skutkami uderzenia huraganu Helene w południowo-wschodnie regiony USA przekroczyła 60 osób. Zamknięte są setki dróg, władze ostrzegają przed ryzykiem osuwisk. W pięciu stanach ponad 2,5 miliona odbiorców wciąż nie ma prądu.

"Jakby wybuchła bomba". Ponad 60 zabitych, miliony wciąż bez prądu

"Jakby wybuchła bomba". Ponad 60 zabitych, miliony wciąż bez prądu

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Co najmniej 151 osób zginęło w wyniku powodzi i osuwisk ziemi w Nepalu. To konsekwencja ekstremalnych opadów deszczu. Służby poszukują kilkudziesięciu osób. Wiele dróg i budynków zostało zniszczonych. Władze zdecydowały się o trzydniowym zawieszeniu zajęć w szkołach na niektórych terenach.

"Nigdy nie widziałem powodzi na taką skalę"

"Nigdy nie widziałem powodzi na taką skalę"

Źródło:
Reuters, PAP

W centrum Zakopanego, na środku ulicy Jagiellońskiej, doszło do spektakularnej walki dwóch jeleni szlachetnych. Według przyrodnika z Tatrzańskiego Parku Narodowego, taki spektakl jest rzadkością, nawet na terenach leśnych. TPN apeluje, aby nie podchodzić do napotkanych dzikich zwierząt, a zwłaszcza nie dokarmiać ich.

Walka jeleni w centrum Zakopanego. "Sytuacja abstrakcyjna"

Walka jeleni w centrum Zakopanego. "Sytuacja abstrakcyjna"

Źródło:
PAP

Poziom wody w niektórych rzekach na południowym zachodzie i zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na blisko 20 stacjach hydrologicznych.

Blisko 20 rzek z niebezpiecznie wysokim stanem wody

Blisko 20 rzek z niebezpiecznie wysokim stanem wody

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Fala wezbraniowa na Odrze w niedzielę przechodzi przez województwo zachodniopomorskie i powoli opuszcza Gozdowice. Gdzie będzie przemieszczać się dalej? Sprawdź prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest i jaki będzie jej dalszy przepływ

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest i jaki będzie jej dalszy przepływ

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP, TVN24

W sobotę z przylądka Canaveral wystartował statek kosmiczny SpaceX Crew-9. Na pokładzie znajduje się dwóch astronautów, którzy lecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i zostaną tam na kilka miesięcy. W lutym statkiem tym wróci na Ziemię dwoje innych astronautów, którzy utknęli na ISS w czerwcu.

Udany start rakiety, która ma pozwolić astronautom wrócić po ośmiu miesiącach na Ziemię

Udany start rakiety, która ma pozwolić astronautom wrócić po ośmiu miesiącach na Ziemię

Źródło:
PAP

Ponad 50 osób zostało uratowanych z dachu szpitala, po tym jak w amerykańskim mieście Erwin w stanie Tennessee wezbrały wody wraz z nadejściem huraganu Helene. W akcji ratunkowej użyto śmigłowców i łodzi ratunkowych.

Kilkadziesiąt osób uwięzionych na dachu szpitala. "Najstraszniejsza rzecz, jaką przeżyłam"

Kilkadziesiąt osób uwięzionych na dachu szpitala. "Najstraszniejsza rzecz, jaką przeżyłam"

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Na farmie krokodyli położonej w północnej części Tajlandii zabito 125 zwierząt. Powodem były obawy przed tym, że gady uciekną podczas trwających w kraju powodzi i będą stanowić zagrożenie dla ludności.

Zabito 125 krokodyli. Powodem były obawy, że uciekną w czasie powodzi

Zabito 125 krokodyli. Powodem były obawy, że uciekną w czasie powodzi

Źródło:
PAP, theanimalreader.com

Obfite opady deszczu nawiedziły Wielką Brytanię. W części kraju ulice zmieniły się w rwące rzeki. W hrabstwie Shropshire w Anglii zalany został stadion drużyny piłkarskiej AFC Telford United.

Stadion piłkarski zmienił się w basen. Ulewy nawiedziły Wielką Brytanię

Stadion piłkarski zmienił się w basen. Ulewy nawiedziły Wielką Brytanię

Źródło:
Reuters, BBC, shropshirestar.com

Ma za sobą występy w telewizji, a jego profil w mediach społecznościowych bije rekordy popularności. Mowa o gigantycznym młodym pingwinie królewskim, który stał się główną atrakcją australijskiego oceanarium.

Ma dziewięć miesięcy i waży tyle co jego rodzice zastępczy razem wzięci

Ma dziewięć miesięcy i waży tyle co jego rodzice zastępczy razem wzięci

Źródło:
Reuters, BBC, AP

Niezwykłego odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Arizony. Dzięki danym uzyskanym przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zauważyli zaskakujące szczegóły na temat atmosfery jednej z egzoplanet. - To naprawdę niesamowite - podkreślił współautor badań profesor Thomas Beatty.

Ta planeta ma asymetryczną atmosferę. "To naprawdę niesamowite"

Ta planeta ma asymetryczną atmosferę. "To naprawdę niesamowite"

Źródło:
PAP, eurekalert.org, tvnmeteo.pl

Po fali ulewnego deszczu sparaliżowane zostało jedno z najludniejszych miast świata - Bombaj. W niektórych miejscach stolicy indyjskiego stanu Maharasztra spadło prawie 275 litrów deszczu na metr kwadratowy. W wyniku podtopień zginęły co najmniej cztery osoby.

Potężne ulewy sparaliżowały ponad 20-milionowe miasto. Cztery osoby nie żyją

Potężne ulewy sparaliżowały ponad 20-milionowe miasto. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
PAP, India Meteorological Department

Moo Deng to dwumiesięczna hipopotamica karłowata mieszkająca w otwartym zoo Khao Kheow w Tajlandii. Władze instytucji ogłosiły, że od teraz wizyty u Moo Deng odbywać się będą tylko w soboty i niedziele. To skutek jej bijącej rekordy popularności. O zachowaniach wielu ludzi, którzy przychodzą zobaczyć hipopotamkę, dyrektor zoo mówi, że są "okrutne i niebezpieczne". Zagroził podjęciem kroków prawnych.

Hipopotamka-celebrytka padła ofiarą popularności. Zachowania "okrutne i niebezpieczne"

Hipopotamka-celebrytka padła ofiarą popularności. Zachowania "okrutne i niebezpieczne"

Źródło:
NBC News

Najświeższe badania naukowców rzucają nowe światło na awulsję, czyli proces tworzenia się nowego koryta istniejącej rzeki, który może prowadzić do katastrofalnych powodzi. Naukowcy podkreślają, że ich praca może pomóc rządom i planistom zidentyfikować obszary o wysokim ryzyku nagłych zalań.

Rzeki mogą nagle zmienić swój bieg, a skutki bywają katastrofalne. Przyjrzano się awulsji

Rzeki mogą nagle zmienić swój bieg, a skutki bywają katastrofalne. Przyjrzano się awulsji

Źródło:
PAP, Nature

W środę włoskie służby nadal poszukiwały babci i pięciomiesięcznego dziecka. Zaginęli po tym, jak włoską miejscowość Montecatini Val di Cecina nawiedziła powódź. Akcję utrudniają zniszczenia spowodowane spływem wody z rzek, które mocno wezbrały po ulewach.

Przyjechali spędzić wakacje w Toskanii, woda natarła na ich dom. Szukają babci i dziecka

Przyjechali spędzić wakacje w Toskanii, woda natarła na ich dom. Szukają babci i dziecka

Źródło:
Reuters, Corriere.it, ENEX, PisaToday, Punto Radio, Il Fatto Quotidiano

Zachodnie regiony Słowacji po powodzi zmagają się z plagą komarów - te mnożą się masowo. Na zalane tereny wysłano śmigłowiec, z którego rozpylono specjalną substancję owadobójczą.

Po powodzi komary mnożą się na potęgę

Po powodzi komary mnożą się na potęgę

Źródło:
PAP, TASR, tvnmeteo.pl

Zmiany klimatyczne zwiększyły intensywność opadów deszczu, które wywołały ekstremalną powódź w centralnej Europie - wynika z raportu organizacji World Weather Attribution opublikowanego w środę. Zdaniem naukowców, jeśli nie zatrzymamy ocieplenia planety, tak katastrofalne zjawiska będą zdarzać się coraz częściej.

"Budujemy na bazie tego, co wiemy z przeszłości. Przyszłość zapowiada się bardziej intensywnie"

"Budujemy na bazie tego, co wiemy z przeszłości. Przyszłość zapowiada się bardziej intensywnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, World Weather Attribution, Reuters

Spośród dziewięciu krytycznych procesów wspierających życie na Ziemi aż sześć przekroczyło bezpieczną granicę, a siódmy proces wkrótce ją przekroczy. Oznacza to wzrost ryzyka trwałych zmian i nieodwracalnych uszkodzeń ekosystemów - wynika z raportu Planetary Health Check (PHC).

Ziemia w stanie krytycznym. Sześć granic planetarnych zostało przekroczonych

Ziemia w stanie krytycznym. Sześć granic planetarnych zostało przekroczonych

Źródło:
PAP

Nowozelandzcy naukowcy odkryli w głębinach Pacyfiku nowy gatunek ryby, nazywanej "rekinem duchem" lub "rekinem widmo". Wyróżnia się on niezwykle długim pyskiem, który może stanowić połowę długości jego ciała.

Odkryli nowy gatunek "rekina widmo"

Odkryli nowy gatunek "rekina widmo"

Źródło:
PAP

Nowy satelita pogodowy, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), przesłał pierwsze zdjęcia. Urządzenie sfotografowało między innymi przemieszczający się przez Europę niż genueński Boris, czyli sprawcę powodzi między innymi w Polsce. - Chociaż nadal jesteśmy w trakcie uruchamiania satelity, te wstępne wyniki już przekroczyły nasze oczekiwania - powiedział kierownik projektu Ville Kangas.

Powodziowy niż na zdjęciach z nowego satelity. "Wyniki przekroczyły nasze oczekiwania"

Powodziowy niż na zdjęciach z nowego satelity. "Wyniki przekroczyły nasze oczekiwania"

Źródło:
PAP, ESA