TVN Meteo | Polska

Niebezpieczny owad pojawił się w Wielkopolsce. Może wywoływać alergie

TVN Meteo | Polska

Autor:
kw,as/dd
Źródło:
bialosliwie.pl, Gottschling & Meyer (2006), Blaik et. al (2011), tvnmeteo.pl
Karaluch spędził w uchu mężczyzny trzy dni
Karaluch spędził w uchu mężczyzny trzy dniFacebook/Zane Wedding
wideo 2/33
Owady i inne

Na początku lipca na terenie gminy Białośliwie (woj. wielkopolskie) pojawiły się gąsienice korowódki dębówki. Ten silnie inwazyjny gatunek może być niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt.

Na początku lipca na stronie internetowej gminy Białośliwie (w powiecie pilskim) opublikowane zostało ostrzeżenie przed kontaktem z gąsienicami korowódki dębówki, które zaobserwowano na terenie sołectwa Dębówko. Gradacja, czyli zjawisko masowego występowania tych owadów, wystąpiła na przydrożnych wierzbach.

Kontakt z gąsienicą (ok. 3 centymetry) jest niebezpieczny dla zdrowia, może spowodować u ludzi oraz zwierząt silne podrażnienie skóry oraz błon śluzowych. [...] Zaleca się omijanie w najbliższym czasie siedliska, niezatrzymywanie się pod drzewami

"Zdecydowana większość gąsienic została unicestwiona"

W środę redakcja tvnmeteo.pl skontaktowała się z urzędem Gminy Białośliwie. Jak przekazał nam wójt Krzysztof Rutkowski, sytuacja "jest już opanowana".

- Na najgorszym odcinku rozpylono wczoraj oprysk, na miejscu był leśnik oraz pracownik urzędu. Będziemy kontrolować miejsce, ale już teraz widzimy, że zdecydowana większość gąsienic została unicestwiona. Maksymalnie w ciągu siedmiu dni przeprowadzimy kolejny oprysk, tak na wszelki wypadek. Środek już teraz okazał się skuteczny, a w opanowaniu sytuacji pomogła nam dodatkowo pogoda, konkretnie deszcz. Widzieliśmy, że działają też naturalne siły przyrody, ponieważ w okolicy pojawiły się ptaki - przekazał wójt.

Gąsienica korowódki dębówki (Thaumetopoea processionea)Shutterstock - zdjęcie poglądowe

Gąsienice korowódki dębówki. Dlaczego są dla nas groźne?

Korowódka dębówka (Thaumetopoea processionea) to niewielki nocny motyl, żywiący się wyłącznie liśćmi dębów. Chociaż jego dorosła forma jest niegroźna, forma larwalna - gąsienica - pokryta jest krótką szczecinką o właściwościach drażniących.

Kontakt z nią wywołuje silne reakcje skóry oraz błon śluzowych, w tym swędzącą wysypkę i lokalne zapalenie skóry, a w szczególnie niebezpiecznych przypadkach również wstrząs anafilaktyczny. W rzadkich przypadkach włoski odrywają się od larw i mogą zostać przeniesione na osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z gąsienicami.

Gąsienice korowódki dębówki bytują nisko na pniach dębu. Wieczorem tworzą one charakterystyczny korowód połączonych ze sobą osobników, które wspinają się po pniu i gałęziach drzewa, docierając do liści, które stanowią ich pożywienie. Owad ten jest silnie inwazyjny i chociaż najlepiej czuje się w zachodniej i południowej Europie, rzadziej pojawia się także w naszych szerokościach geograficznych.

Korowódki dębówki (Thaumetopoea processionea)Shutterstock - zdjęcie poglądowe

Autor:kw,as/dd

Źródło: bialosliwie.pl, Gottschling & Meyer (2006), Blaik et. al (2011), tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock - zdjęcie poglądowe

Pozostałe wiadomości