TVN Meteo | Polska

Turyści wciąż uwięzieni w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów. Zamknięte popularne szlaki

TVN Meteo | Polska

Autor:
kw
Źródło:
PAP, TOPR
Idąc w góry, trzeba mieć odpowiedni sprzęt
Idąc w góry, trzeba mieć odpowiedni sprzętTVN24
wideo 2/28
Bezpieczeństwo w górach

Tatrzański Park Narodowy poinformował o zamknięciu kilku szlaków w górach. Ruch został wstrzymany między innymi na szlaku wiodącym do Doliny Pięciu Stawów Polskich. W tamtejszym schronisku wciąż przebywają turyści.

Turyści, którzy w niedzielę utknęli w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, wciąż czekają na poprawę warunków pogodowych. Wiodąca tam trasa została zamknięta z uwagi na trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Tatrzański Park Narodowy poinformował, że ruch turystyczny wstrzymany został także na szlakach do Morskiego Oka, Doliny Roztoki oraz na odcinku niebieskiego szlaku z Palenicy Białczańskiej do Rusinowej Polany. "Turyści nie mogą się poruszać tymi szlakami do odwołania" - podał komunikat.

Silny wiatr wieje w rejonie schroniska w Dolinie Pięciu Stawów
Silny wiatr wieje w rejonie schroniska w Dolinie Pięciu StawówSchronisko PTTK Pięć Stawów

Wysoki stopień zagrożenia lawinowego

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że lawiny mogą schodzić samoczynnie. W nocy z wtorku na środę potężna lawina śnieżna samoistnie zeszła z Marchwicznego Żlebu do Morskiego Oka, wyłamując na jeziorze lód o grubości pół metra. W czwartek z kolei lawina dużych rozmiarów zeszła z Pośredniego Goryczkowego Wierchu na trasę narciarską w Kotle Goryczkowym.

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego poinformowali, że pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie, bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym.

W górach panują na ogół niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Ratownicy przestrzegają, by unikać stromych stoków i koniecznie zachować elementarne środki bezpieczeństwa.

Autor:kw

Źródło: PAP, TOPR

Źródło zdjęcia głównego: kamery.topr.pl

Pozostałe wiadomości