TVN Meteo | Polska

Jak bezpiecznie przetrwać burzę w lesie? Leśnicy radzą

TVN Meteo | Polska

Autor:
as/dd
Źródło:
PAP, Lasy Państwowe
Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzy
Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyTVN24
wideo 2/5
tvn24Jak się zachować podczas burzy

Słoneczna aura zachęca do wędrówek po lesie, pamiętajmy jednak, że latem nietrudno o wystąpienie nagłych, gwałtownych zjawisk pogodowych. Leśnicy radzą - jeśli w lesie złapie nas burza, powinniśmy zachować zimną krew i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Jak ostrzega rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, lepiej nie przebywać w lesie podczas burzy, ale czasami nie da się wystarczająco szybko z niego uciec. - Jeśli już tam jesteśmy, to nie wolno kryć się pod pojedyncze, wysokie drzewa - tłumaczy leśnik. - Las może też być niebezpieczny w czasie silnego wiatru, bo suche gałęzie spadające z koron drzew mogą nam zrobić krzywdę - dodaje.

Michał Wieciech z Nadleśnictwa Niepołomice zaznacza, że najlepsze schronienie dają niewysokie, młode zagajniki, położone najlepiej na skraju młodego lasu.- Szukajmy schronienia w niższych częściach terenu, zejdźmy ze wzgórz czy wzniesień, bądźmy też dalej od zbiorników wodnych i cieków - radzi. - Kucnijmy ze złączonymi stopami. Nie kładźmy się, nie siadajmy na ziemi - mówi.

Jak zachować się podczas burzy w lesieLasy Państwowe

Zachowajmy zdrowy rozsądek

Lasy Państwowe wskazują, że podczas burzy powinniśmy jak najszybciej szukać schronienia przed żywiołem. Jak przypomina Wieciech należy pozbyć się również przedmiotów, które mają metalowe części - wędek czy kijów trekkingowych - ponieważ mogą ściągać pioruny.

- W przypadku przebywania w większej grupie oddalmy się od siebie, rozproszmy, bo gdyby zdarzyło się jakieś nieszczęście, gdzieś piorun uderzy, i ktoś zostanie porażony, to reszta grupy będzie mogła mu pomóc - zaznacza leśnik.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:as/dd

Źródło: PAP, Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości