TVN Meteo | Polska

Niedźwiadek błąkał się w pobliżu domów w Bieszczadach. "Ma poważną infekcję neurologiczną"

TVN Meteo | Polska

Autor:
ps
Źródło:
PAP, TVN24
Niedźwiadek jest pod opieką Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu
Niedźwiadek jest pod opieką Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w PrzemyśluOśrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu
wideo 2/3
Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w PrzemyśluNiedźwiadek jest pod opieką Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu

Niedźwiadek trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Wcześniej błąkał się w pobliżu domostw w Bieszczadach. - Ma poważną infekcję neurologiczną - powiedział Radosław Fedaczyński z ośrodka. Był wycieńczony i osłabiony. Weterynarze określili jego stan jako "poważny".

- W poniedziałek pracownicy nadleśnictwa Ustrzyki Dolne powiadomili ośrodek, że w Teleśnicy w Bieszczadach do zabudowań podchodzi młody, około roczny niedźwiadek - przekazał lekarz weterynarii Jakub Kotowicz. - Wyglądał na osłabionego i wycieńczonego. Miał kłopoty z utrzymaniem równowagi. Zataczał się. Sprawiał wrażenie, że jest chory - mówił Kotowicz.

Przed przybyciem pracowników Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu leśnicy odłowili zwierzę. - Aktualnie przebywa w naszej placówce - dodał Kotowicz. Weterynarz Radosław Fedaczyński z ośrodka przekazał, że zwierzę "ma poważną infekcję neurologiczną".

- Stan (niedźwiadka - red.) jest ciężki, ale stabilny. Jest zbyt wcześnie, żeby cokolwiek wyrokować, by móc stawiać jakiekolwiek bardziej szczegółowe rokowania. Na razie leczymy, diagnozujemy i dajemy mu szansę, żeby powoli dochodził do siebie - mówił w rozmowie z TVN24 Kotowicz. Jak dodał, zwierzak "jest bardzo wyniszczony, co sugeruje, że nie był sobie w stanie poradzić z pozyskaniem pokarmu, a te zapasy, które zgromadził przed zimą, nie wystarczały mu na to, żeby spokojnie przezimować w gawrze i hibernować".

"Olbrzymi deficyt masy ciała"

Jak przekazał lekarz, niedźwiadek "ma olbrzymi deficyt masy ciała". Zaznaczył, że powinien ważyć około 25 kilogramów, a masa jego ciała wynosi obecnie około 15 kg. - Natomiast w związku z tym, że jest jeszcze małych rozmiarów, byliśmy w stanie go w ogóle przyjąć, bo nie ma jeszcze miejsca w Polsce, które mogłoby rehabilitować duże osobniki niedźwiedzia brunatnego - powiedział Kotowicz.

- Jeżeli uda nam się go przywrócić do funkcjonowania w normalnych warunkach, to będziemy zastanawiać się nad przywróceniem go na wolność - dodał lekarz w rozmowie z TVN24. - Pilnujemy się, aby ograniczać ryzyko jakiegokolwiek oswojenia do minimum. Oczywiście do zera nigdy go nie ograniczymy, ale na tyle, żeby ewentualnie była szansa na to, aby nieoswojony mógł zostać przywrócony z powrotem naturze. Czy to się uda, nie wiadomo - wyjaśnił.

Weterynarz o stanie niedźwiadka
Weterynarz o stanie niedźwiadkaTVN24

Nie wiadomo, dlaczego pojawił się w pobliżu zabudowań

Według weterynarza "trudno wyjaśnić przyczyny pojawienia się niedźwiadka w pobliżu domostw w Teleśnicy". - Normalnie w styczniu powinien on spać snem zimowym w gawrze - wyjaśnił. W pobliżu jego odłowienia - zauważył Kotowicz - nie stwierdzono śladów innych niedźwiedzi. - Być może zbudził go głód, a może choroba. To wyjaśnią badania - powiedział.

Pracownicy ośrodka oceniają również, że niedźwiadek najprawdopodobniej nie nadążył za matką i możliwym rodzeństwem lub został odrzucony ze względu na chorobę.

Pracownicy ośrodka nadali niedźwiadkowi imię Ada.

Niedźwiadek trafił do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w PrzemyśluOśrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu

W przemyskim ośrodku leczone są ptaki i zwierzęta z całej Polski. Dominują bociany, które spędzają tam zimę. Do tej pory wśród pacjentów były cztery niedźwiedzie.

Działający jako fundacja non-profit Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu powstał na początku lat 90. ubiegłego wieku. Utrzymuje się ze wsparcia darczyńców.

Autor:ps

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu

Pozostałe wiadomości