TVN Meteo | Polska

Fotopułapka uchwyciła spacerującego niedźwiedzia. "Najprawdopodobniej jest to nasz sławetny Puszek"

TVN Meteo | Polska

Autor:
anw
Źródło:
PAP
Fotopułapka uchwyciła niedźwiedzia brunatnego
Fotopułapka uchwyciła niedźwiedzia brunatnego Babiogórski Park Narodowy
wideo 2/5
Babiogórski Park Narodowy Fotopułapka uchwyciła niedźwiedzia brunatnego

Fotopułapka na Babiej Górze uchwyciła wędrującego po lesie niedźwiedzia brunatnego. - On tu cały czas krąży - powiedział Maciej Mażul, przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego. Niedźwiedź jest w Polsce objęty ścisłą ochroną.

Nagranie, na którym widać spacerującego po lesie niedźwiedzia, opublikował na swoim profilu facebookowym Babiogórski Park Narodowy.

"Babiogórski Park Narodowy to ostoja niedźwiedzia stanowiąca nie tylko sypialnię w okresie zimowego "gawrowania", ale również jest ważnym węzłem komunikacyjnym pomiędzy innymi obszarami występowania" - napisali przyrodnicy.

Największy drapieżnik żyjący w polskich latach

Przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul powiedział w czwartek, że przyrodnicy obserwują ślady i tropy niedźwiedzia.

- On tu cały czas krąży. Widać na filmie, że ma białą łatkę na łopatce, co wskazywałoby, że najprawdopodobniej jest to nasz sławetny Puszek, który się tu zadomowił. Wideopułapka uchwyciła go już, gdy był młody. Teraz ma około ośmiu lat - zaznaczył.

Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos) jest największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach. W naszym kraju jest pod całkowitą ochroną. Zwierzęta te żywią się przeważnie roślinami - leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów oraz padliną. Kiedy zgromadzą odpowiednie zasoby tłuszczu, tworzą sobie tzw. gawrę, w której przesypiają zwykle od listopada do marca. Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku są pod opieką matki. Dorosłe osobniki ważą około 300 kilogramów i żyją do 50 lat.

Babiogórski Park Narodowy obejmuje okolice najwyższej góry Beskidów - Babiej Góry (1725 metrów nad poziomem morza). W 1977 roku okolica ta uznana została przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery.

Niedźwiedź brunatnyPAP/Maciej Zieliński

Autor:anw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Babiogórski Park Narodowy

Pozostałe wiadomości