Kobieta nie żyje, mężczyzna jest w szpitalu. W Beskidach znaleziono dwie osoby w hipotermii

Autor:
ps
Źródło:
PAP
Idąc w góry, trzeba mieć odpowiedni sprzęt
Idąc w góry, trzeba mieć odpowiedni sprzętTVN24
wideo 2/25
TVN24Idąc w góry, trzeba mieć odpowiedni sprzęt

W rejonie szczytu Potrójna w Beskidzie Małym w sobotę przed południem znaleziono dwie osoby w hipotermii. Kobiety nie udało się uratować, a mężczyzna trafił do szpitala - poinformował dyżurny komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach. Ratownicy ostrzegają, że w Beskidach jest ślisko, a temperatura spada poniżej zera stopni Celsjusza.

Jak przekazał strażak, "na miejscu pracują policjanci i prokurator. Ustalają okoliczności zdarzenia". - Lekarz na miejscu stwierdził zgon kobiety. Mężczyzna został przewieziony do szpitala - powiedział.

Lokalny portal informacyjny wadowiceonline.pl podał, że nieprzytomni kobieta i mężczyzna leżeli w śniegu przy jednym ze szlaków w rejonie chatki na Potrójnej we wsi Rzyki w powiecie wadowickim.

Google Maps

GOPR: trudne warunki, jest ślisko

"Warunki na szlakach turystycznych są trudne. Jest ślisko" - poinformowali w sobotę ratownicy Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ze stacji w Szczyrku. Rano temperatura wahała się od -4 do -2 stopni Celsjusza.W wyższych partiach Beskidów leży śnieg. Na Markowych Szczawinach jest go dziewięć centymetrów, na Pilsku - 10 cm, a na Leskowcu i Klimczoku leży pięć cm śniegu.

Wybierając się w góry, należy pamiętać o dobrym przygotowaniu. Niezbędne jest zabezpieczenie termiczne. Trzeba zabrać ze sobą zapas ciepłych płynów, adekwatną do pory roku odzież i odpowiednie obuwie. Kijki ułatwiają utrzymanie równowagi. Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy. Należy pamiętać, że wzrok zapada wcześnie.

W razie wypadku można wezwać GOPR, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300. Warto mieć w telefonie zainstalowaną również aplikację "Ratunek", która pozwala ustalić ratownikom lokalizację osoby, która wzywa pomocy.  

Hipotermia Maria Samczuk , Adam Ziemienowicz/PAP

Autor:ps

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mamnewsa.pl

Pozostałe wiadomości