TVN Meteo | Polska

Sęp płowy krążył nad Babiogórskim Parkiem Narodowym

TVN Meteo | Polska

Autor:
kw
Źródło:
Babiogórski Park Narodowy
Sęp płowy krążył nad Babiogórskim Parkiem Narodowym
Sęp płowy krążył nad Babiogórskim Parkiem NarodowymBabiogórski Park Narodowy/P. Hotała/W. Brozik
wideo 2/25
Babiogórski Park Narodowy/P. Hotała/W. BrozikSęp płowy krążył nad Babiogórskim Parkiem Narodowym

Sęp płowy w naszym kraju jest widywany bardzo rzadko. W środę pracownikom Babiogórskiego Parku Narodowego udało się dojrzeć go na niebie. Zwierzęta te figurują w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako wymarły gatunek lęgowy.

Pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego dostrzegli na niebie niezwykłego ptaka. Nad ich głowami przeleciał sęp płowy. Jak przekazali, ptaki te rzadko pojawiają się w Polsce, ale zdarza się, że są obserwowane na przelotach.

Sępy płowe w Europie zamieszkują przede wszystkim regiony Półwyspu Iberyjskiego i Bałkany. Żyją także w północno-zachodniej Afryce oraz w południowej Azji i na Bliskim Wschodzie.

Większe od bielików

Jak podali pracownicy Parku, rozpiętość skrzydeł sępa płowego sięga 265 centymetrów. Dla porównania - u naszego bielika może być to maksymalnie 240 cm.

Ptaki te są dość charakterystyczne - mają najczęściej nagą i wygiętą szyję,na ogół szaro-rude umaszczenie, choć niektóre pióra są czarne. Ich dzioby i nogi mają specyficzną szarą, niekiedy niebieskawą barwę.

Na świecie żyje około miliona dorosłych osobników tych padlinożerców, więc Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uważa je za gatunek najmniejszej troski. W Polsce uznawane są za wymarły gatunek lęgowy.

Sęp płowy w Babiogórskim Parku NarodowymBabiogórski Park Narodowy/P. Hotała, W. Brozik

Autor:kw

Źródło: Babiogórski Park Narodowy

Źródło zdjęcia głównego: Babiogórski Park Narodowy/P. Hotała, W. Brozik

Pozostałe wiadomości