TVN Meteo | Polska

Alert RCB przed burzami wciąż w mocy. "Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr"

TVN Meteo | Polska

Aktualizacja:
Autor:
kw
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na środę
Prognoza pogody na środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Dalej obowiązuje SMS-owy alert RCB przed burzami z gradem i silnym wiatrem. Szczególną ostrożność w nocy z piątku na sobotę powinni zachować mieszkańcy pięciu województw.

"Uwaga! Wieczorem i w nocy (5/6.08) możliwe wystąpienie gwałtownych burz z gradem i silnego wiatru. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - taki komunikat RCB został wysłany w piątek po południu do osób przebywających na terenie województw:

- dolnośląskiego;

- lubuskiego;

- wielkopolskiego;

- pomorskiego - powiaty: bytowski, chojnicki, człuchowski, Gdańsk, gdański, Gdynia, Sopot, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, malborski, nowodworski, pucki, starogardzki, sztumski, tczewski i wejherowski;

- kujawsko-pomorskiego - powiaty: aleksandrowski, bydgoski, Bydgoszcz, chełmiński, golubsko-dobrzyński, Grudziądz, grudziądzki, inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, sępoleński, świecki, Toruń, toruński, tucholski, wąbrzeski i żniński.

Prognozowane porywy wiatru mogą osiągać 100 km/h, a opady 40 mm. Możliwy jest także grad.

"Bądźcie uważni i ostrożni! - napisano na Twitterze.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw

Źródło: RCB, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości