TVN Meteo | Polska

Alert RCB dla kolejnych regionów. "Zabierz rzeczy, które może porwać wiatr"

TVN Meteo | Polska

Aktualizacja:
Autor:
as/dd
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na poniedziałek
Prognoza pogody na poniedziałektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Alert RCB. Służby w środę wysłały swój SMS-owy alert do mieszkańców kolejnych regionów kraju. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami z gradem i silnym wiatrem. Eksperci apelują, by nie zatrzymywać się pod drzewami i zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr.

"Uwaga! Dziś (29.06) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - wiadomość o takiej treści została wysłana w środę przed południem do osób przebywających na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego.

Ze względu na zmieniające się warunki pogodowe, po godzinie 14 takiego SMS-a otrzymały też osoby będące w województwach: wielkopolskim (powiatach: gostyńskim, grodziskim, jarocińskim, kaliskim, Kalisz, kępińskim, kościańskim, krotoszyńskim, leszczyńskim, Leszno, ostrowskim, ostrzeszowskim, pleszewskim, Poznań, poznańskim, rawickim, średzkim, śremskim, wolsztyńskim i wrzesińskim), lubuskim (w powiecie nowosolskim, wschowskim, Zielona Góra, zielonogórskim, żagańskim i żarskim) oraz łódzkim (w powiatach: sieradzkim, wieluńskim i wieruszowskim).

Alert RCB. Burze z gradem i silnym wiatrem

Jak przekazały służby, prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 40 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 50 l/mkw. oraz porywy wiatru do 80 kilometrów na godzinę, punktowo do 90 km/h. Miejscami możliwy jest także grad. - Najsilniejsze natężenie zjawisk prognozowane jest w godzinach wieczornych i nocnych - ostrzega RCB.

RCB apeluje, aby usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, a także, by przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami.

Warto też zamknąć okna i drzwi, pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe. Eksperci radzą, aby jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, jeżeli jesteśmy poza domem oraz zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz.

Obowiązują także alarmy IMGW drugiego i trzeciego, najwyższego stopnia.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:as/dd

Źródło: RCB, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości