TVN Meteo | Polska

Alert RCB w kolejnych regionach. Eksperci ostrzegają przed ulewami i silnym wiatrem

TVN Meteo | Polska

Aktualizacja:
Autor:
kw,as/dd
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na środę 10.08
Prognoza pogody na środę 10.08tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało kolejne ostrzeżenia przed niebezpiecznymi zjawiskami. W swoich SMS-owych komunikatach ostrzegają przed burzami z gradem i ulewami. "Zabezpiecz dobytek" - czytamy w komunikacie służb.

"Uwaga! Dziś (05.07) prognozowany silny wiatr, ulewny deszcz i lokalnie grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek" - taki komunikat RCB został wysłany we wtorek rano do przebywających na terenie województw:

- lubelskiego;

- mazowieckiego (powiaty: białobrzeski, garwoliński, grójecki, kozienicki, lipski, łosicki, miński, otwocki, piaseczyński, przysuski, Radom, radomski, Siedlce, siedlecki, sokołowski, szydłowiecki, węgrowski, zwoleński, grodziski, legionowski, ostrowski, pruszkowski, Warszawa, warszawski zachodni, wołomiński, wyszkowski, żyrardowski);

- podlaskiego (powiaty: hajnowski, wysokomazowiecki, zambrowski, siemiatycki, bielski).

Prognozowane są opady deszczu okresami silne, miejscami do 30-50 litrów wody na metr kwadratowy. Opadom mogą towarzyszyć burze z porywami wiatru do 70 kilometrów na godzinę, możliwy jest także grad.

Wczorajszy alert także w mocy

Eksperci RCB także w poniedziałek ostrzegli mieszkańców niektórych regionów Polski. Ostrzeżenia cały czas obowiązują.

"Uwaga! Dziś w nocy i jutro (05.07) silny deszcz i burze, również z gradem. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zachowaj ostrożność" - wiadomość o takiej treści została wysłana w poniedziałek późnym popołudniem do mieszkańców województw: łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Alert został wysłany w związku z prognozowanymi opadami deszczu, okresami silnymi (miejscami od 40 do 50 litrów wody na metr kwadratowy), którym towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 kilometrów na godzinę.

Obowiązują też ostrzeżenia IMGW dla części kraju.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw,as/dd

Źródło: RCB, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości