TVN Meteo | Polska

Zanieczyszczona Odra. Gdzie obowiązuje alert RCB

TVN Meteo | Polska

Autor:
anw
Źródło:
RCB, PAP
Jak rozprzestrzeniała się katastrofa ekologiczna? Kalendarium wydarzeń
Jak rozprzestrzeniała się katastrofa ekologiczna? Kalendarium wydarzeńTVN24
wideo 2/35
Katastrofa ekologiczna w Odrze

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało za pomocą SMS alert do użytkowników sieci komórkowych przebywających w części województw lubuskiego i zachodniopomorskiego. RCB ostrzega przed zanieczyszczoną wodą w Odrze i zbiornikach, przez które przepływa.

Choć przyczyny katastrofy ekologicznej w Odrze wciąż nie zostały wyjaśnione, coraz więcej ekspertów mówi się o tym, że jej przyczyną mogą być złote algi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Trujące algi - skąd się biorą i jak działają? Eksperci wyjaśniają

- Wyniki badań naszych ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów (złotych alg) - przekazała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. 

Alert RCB

Alert RCB został w piątek wysłany w związku z przedłużeniem wniosku wojewody zachodniopomorskiego dotyczącego zakazu korzystania z Odry. "Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze i zbiornikach, przez które przepływa. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb. Śledź komunikaty" - poinformowano w komunikacie. Otrzymali go użytkownicy sieci komórkowych przebywający w województwie zachodniopomorskim, w powiatach: myśliborskim, gryfińskim, goleniowskim, polickim, kamieńskim oraz w Szczecinie i Świnoujściu. W piątek przed południem SMS-y o takiej treści otrzymały również osoby przebywające na terenie woj. lubuskiego, w nadodrzańskich powiatach: gorzowskim, krośnieńskim, nowosolskim, słubickim, wschowskim i zielonogórskim. Alert został wysłany w związku z przedłużeniem do 22 sierpnia br. obowiązywania rozporządzenia porządkowego wojewody lubuskiego zakazującego korzystania z wody w Odrze. Ograniczenie zostało wprowadzone 13 sierpnia br. w związku z masowym śnięciem ryb w rzece.

Jak poinformował w czwartek wojewoda lubuski Władysław Dajczak, tego dnia zakończyły się działania związane z oczyszczaniem lubuskiego odcinka Odry ze śniętych ryb. Z rzeki służby wybrały łącznie 37 ton truchła, które zostało poddane utylizacji. Sytuacja na Odrze jest monitorowana. Pobierane są do badań próbki wody z rzeki, z ujęć wody i studni zlokalizowanych w jej pobliżu.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Autor:anw

Źródło: RCB, PAP

Pozostałe wiadomości