Alert RCB dla kolejnego powiatu. "Uwaga! Zanieczyszczona woda w Nerze"

Aktualizacja:
Autor:
ps/adso
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl
Śnięte ryby na rzece Ner. Urząd wojewódzki zwołał sztab kryzysowy (13.08.2022)
Śnięte ryby na rzece Ner. Urząd wojewódzki zwołał sztab kryzysowy (13.08.2022)TVN24
wideo 2/3
TVN24Śnięte ryby na rzece Ner. Urząd wojewódzki zwołał sztab kryzysowy

Zasięg alertu RCB w sprawie zanieczyszczenia wody w rzece Ner rozszerzył się o kolejny powiat. W sobotę znaleziono w tym cieku wodnym śnięte ryby. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje, aby nie jeść i nie łowić stamtąd ryb.

"Uwaga! Zanieczyszczona woda w Nerze. Nie wchodź do wody i nie korzystaj z niej. Nie jedz i nie łów ryb. Śledź komunikaty" - wiadomość o takiej treści została wysłana w sobotę do użytkowników sieci telefonii komórkowych w powiatach poddębickim i łęczyckim położonych w województwie łódzkim.

W niedzielę taki komunikat rozesłano również do mieszkańców powiatu kolskiego w województwie wielkopolskim.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że alert został wysłany w związku z wnioskiem wojewody łódzkiego.

Śnięte ryby w rzece Ner

W sobotę na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego znaleziono znaczną liczbę śniętych ryb. Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zwołał w tej sprawie posiedzenie sztabu kryzysowego. Są rekomendacje dla mieszkańców.

Ner jest największą rzeką w Łodzi, gdzie zaczyna swój bieg. Płynie przez województwa łódzkie (powiaty: pabianicki, poddębicki, łęczycki i miasto na prawach powiatu Łódź) i wielkopolskie. To prawy dopływ środkowej Warty, o długości 134 kilometrów.

Czytaj też: Katastrofa ekologiczna w Odrze. Co wiemy do tej pory

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Autor:ps/adso

Źródło: RCB, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24, RCB

Pozostałe wiadomości