Alert RCB dla części kraju. "Unikaj otwartych przestrzeni"

Autor:
kw/dd
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na wtorek
Prognoza pogody na wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Alert RCB został wysłany w środę do osób przebywających w niektórych regionach Polski. Eksperci ostrzegają w nim przed silnymi porywami wiatru. "Możliwe przerwy w dostawie prądu" - napisano w komunikacie.

Alert RCB o treści: "Uwaga! Dziś wieczorem i w nocy (1/2.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Unikaj otwartych przestrzeni", został wysłany w środę do osób przebywających na terenie województwa zachodniopomorskiego, a konkretnie powiatów gryfickiego, kamieńskiego, kołobrzeskiego i Świnoujście.

RCB przewiduje wiatr o prędkości około 55 kilometrów na godzinę. Jego porywy mogą osiągać 90 km/h.

IMGW także ostrzega. Silny sztorm na Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego - najwyższego stopnia dla Bałtyku Południowego, a więc strefy przyległej do woj. zachodniopomorskiego. W części południowo-wschodniej (woj. pomorskie) obowiązuje pomarańczowe ostrzeżenie.

Synoptycy ostrzegają, że w pierwszej ze stref powieje południowo-zachodni lub zachodni wiatr ze stałą prędkością od 6 do 8 w skali Beauforta. Chwilami może wzrastać do 7-9 w skali Beauforta, a na zachodzie nawet do 10 w skali Beauforta. Temperatura powietrza ma sięgać około 5 stopni Celsjusza. Widzialność będzie dobra do umiarkowanej, choć okresami możliwe są przelotne opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Możliwa jest także burza.

Niewiele lepiej ma być w drugiej części "naszego" Bałtyku. Wiatr powieje z zachodu i północnego zachodu z prędkością 6-8 w skali Beauforta. Będzie słabnąć na 4 do 6 w skali Beauforta. Temperatura wyniesie około 4 st. C. Widzialność będzie dobra do umiarkowanej, także można spodziewać się przelotnego deszczu lub deszczu ze śniegiem, niewykluczone jest pojawienie się wyładowań atmosferycznych.

Alarmy będą ważne co najmniej do północy w nocy ze środy na czwartek.

Ostrzeżenia przed sztormem na BałtykuIMGW
Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP/Adam Ziemienowicz

Czym jest alert RCB

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:kw/dd

Źródło: RCB, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: AdobeStock

Pozostałe wiadomości