Alert RCB: Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr, znajdź bezpiecznie schronienie

Aktualizacja:
Autor:
anw,ps
Źródło:
RCB
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

RCB ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi w większości województw. Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa związany ulewnymi opadami deszczu i silnym wiatrem w sobotę wieczorem otrzymali mieszkańcy powiatu dzierżoniowskiego (woj. dolnośląskie).

"Uwaga! Dziś i w nocy (20/21.08) lokalnie ulewne opady deszczu i silny wiatr. Znajdź bezpieczne schronienie, zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - SMS o takiej treści otrzymali w sobotę wieczorem odbiorcy sieci komórkowych przebywający w powiecie dzierżoniowskim w województwie dolnośląskim.

Wcześniej Instytut Meteorologii Gospodarki Wodnej dla tego powiatu podniósł stopień ostrzeżeń przed burzami z gradem do najwyższego. Alerty trzeciego stopnia obowiązują także w części powiatów małopolskiego i śląskiego.

W sobotę także wiadomości ostrzegające przed niebezpieczną pogodą otrzymały osoby przebywające w województwach:

- śląskim;

- łódzkim;

- opolskim;

- kujawsko-pomorskim, (powiaty: aleksandrowski, brodnicki, bydgoski, Bydgoszcz, chełmiński, golubsko-dobrzyński, Grudziądz, grudziądzki, inowrocławski, lipnowski, mogileński, radziejowski, rypiński, świecki, Toruń, toruński, tucholski, wąbrzeski, Włocławek i włocławski);

- małopolskim, (powiaty: bocheński, brzeski, chrzanowski, krakowski, Kraków, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz, olkuski, oświęcimski, proszowicki, suski, tatrzański, wadowicki i wielicki);

- pomorskim, (powiaty: Gdańsk, gdański, Gdynia, kartuski, kościerski, kwidzyński, lęborski, malborski, nowodworski, pucki, Sopot, starogardzki, sztumski, tczewski i wejherowski);

- warmińsko-mazurskim, (powiaty: bartoszycki, braniewski, działdowski, Elbląg, elbląski, iławski, lidzbarski, nidzicki, nowomiejski, Olsztyn, olsztyński i ostródzki);

- wielkopolskim, (powiaty: kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, słupecki i turecki);

- świętokrzyskim, (powiaty: jędrzejowski, kazimierski, Kielce, kielecki, konecki, pińczowski i włoszczowski);

- mazowieckim, (powiaty: gostyniński, mławski, Płock, płocki, płoński, sierpecki, sochaczewski, żuromiński i żyrardowski).

W alercie SMS napisano: "Uwaga! Dziś i w nocy 20/21.08 możliwy silny wiatr i burze. W czasie burz znajdź bezpieczne schronienie, zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr".

RCB apeluje, aby usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami, zamknąć okna i drzwi. Dodaje, aby pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe, a także zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:anw,ps

Źródło: RCB

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/RCB

Pozostałe wiadomości