RCB zaktualizowało swój alert przed burzami. "Jeśli możesz, zostań w domu"

Aktualizacja:
Autor:
kw,anw
Źródło:
RCB
Prognoza pogody na noc 05/06.10
Prognoza pogody na noc 05/06.10tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

RCB rozesłało swój SMS-owy alert ostrzegający przed silnymi burzami do odbiorców w kolejnych regionach. Eksperci ostrzegają, że podczas wyładowań mogą pojawić się silne porywy wiatru. "Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - apelują.

"Uwaga! Dziś i w nocy 19/20.08 możliwy silny wiatr i burze. W czasie burz znajdź bezpieczne schronienie, zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - taki komunikat został wysłany w piątek do osób przebywających w części województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiegopomorskiego, łódzkiego.

Wieczorem RCB poinformowało o aktualizacji alertu. Kolejne SMS-y wysłano do odbiorców w województwach śląskim i małopolskim. "Jeśli możesz, zostań w domu" - apelują.

Jak zachować się podczas burzy w lesieLasy Państwowe

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw,anw

Źródło: RCB

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/RCB

Pozostałe wiadomości