"Zgniły wyż" przynosi pochmurną aurę i zamglenia. Zimne powietrze z nami zostanie

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na środę
Prognoza pogody na środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Pogodę w Polsce kształtuje ośrodek wysokiego ciśnienia - Erik. Jak przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, to tak zwany "zgniły wyż", który "przydusza" do ziemi wilgoć. Sprawia, że jest pochmurno, miejscami mglisto.

Decydujący wpływ na pogodę w naszym kraju nadal ma wyż Erik znad Rosji - poinformowała we wtorek synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Dodała, że to niestety tak zwany "zgniły wyż", gdyż powodowane przez niego osiadanie powietrza przytrzymuje i "przydusza" do ziemi wilgoć, która napłynęła do nas z rejonu Morza Czarnego.

Z nisko zalegających chmur może lokalnie słabo padać śnieg lub śnieg z deszczem, snuć się będą również mgły i zamglenia. Zimne powietrze polarne ze wschodu z nami zostanie.

We wtorkowy poranek w Sudetach i na Suwalszczyźnie występują słabe opady śniegu. Miejscami pojawiły się też mgły i zamglenia, widzialność jest ograniczona od 100 do 1000 metrów.

Sytuacja baryczna nad EuropąDWD

Mroźny poranek w części kraju

Temperatura o godzinie 6 wyniosła na Kasprowym Wierchu oraz w Zakopanem -8 stopni Celsjusza. Termometry pokazały w Nowym Sączu -6 st. C, w Katowicach -5 st. C, a na Śnieżce -4 st. C. W Krakowie na termometrach odnotowano -2 st. C. Natomiast w Suwałkach, Rzeszowie, Białymstoku temperatura we wtorkowy poranek spadła do -1 st. C.

Jak powstaje mgłaMałgorzata Latos/PAP

Autor:anw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: DWD, Shutterstock

Pozostałe wiadomości