Uwaga na słońce! Wysoki indeks UV w całym kraju

Autor:
as
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl
Ekspert o nowotworach skóry
Ekspert o nowotworach skórytvn24
wideo 2/3
Indeks UV

Na czwartek dla Polski prognozowany jest wysoki indeks UV. Chociaż pierwszy dzień długiego weekendu będzie w wielu miejscach pogodny, nie powinniśmy zapominać o zabezpieczeniu się przed promieniowaniem UV. Nierozsądne przebywanie na słońcu może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

W Polsce rozpoczął się długi weekend. W części kraju prognozowana jest słoneczna pogoda, a miejscami może być nawet upalnie. IMGW ostrzega również przed wysokim indeksem UV, który zostanie dziś zanotowany w dużej części kraju.

Indeks UV - co to jest?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przedstawia codzienną prognozę indeksu UV. Indeks UV to międzynarodowy standard służący do określania pomiaru promieniowania ultrafioletowego (UV), które emituje słońce danego dnia w określonym miejscu.

Indeks UV o wysokości od 6 do 7 stwarza wysokie i bardzo wysokie zagrożenie podczas dłuższego przebywania na słońcu. W takim przypadku należy używać kremów z filtrem (przynajmniej SPF 15) oraz nosić jasne ubrania i nakrycia głowy. Warto ograniczyć czas przebywania na słońcu w godzinach 11-16.

Natomiast indeks UV równy lub wyższy 8 informuje o bardzo wysokim zagrożeniu dla naszego zdrowia. Wtedy należy jeszcze bardziej zatroszczyć się o skórę, ponieważ może dojść do bardzo szybkiego opalenia, a także oparzenia.

Indeks UV - prognoza na czwartek. Pogoda na Boże Ciało

Według prognozy na czwartek, przy bezchmurnym niebie na północy, w centrum i zachodzie kraju indeks UV wyniesie 6, a na południu i wschodzie - 7. Wyższy będzie jednak w Tatrach, gdzie znajdzie się na poziomie 8.

Prognoza indeksu UV na 8 czerwca dla bezchmurnego niebaIMGW

Podobnie wygląda prognoza z uwzględnieniem zachmurzenia. Tylko miejscami, na południu Polski, indeks UV może wynieść 2-5.

Prognoza indeksu UV na 8 czerwca dla zachmurzonego niebaIMGW

Promieniowanie ultrafioletowe - rodzaje

Ryzyko poparzenia skóry, udaru lub czerniaka wiąże się z promieniowaniem ultrafioletowym, które ma trzy różne rodzaje fal: UVA, UVB i UVC.

Promienie UVA są najdłuższe i docierają do głębokich warstw skóry, uszkadzając jej włókna kolagenowe i tym samym przyspieszając starzenie oraz powodując zmarszczki. Docierają do powierzchni Ziemi niezależnie od tego, czy słońce świeci, czy jest schowane za chmurami. Występują z taką samą intensywnością niezależnie od pogody.

Promienie UVB są krótsze od UVA. Część z nich pochłaniana jest przez warstwę ozonową, ale większość dociera do powierzchni Ziemi. UVB opalają i powodują poparzenia skóry. Uszkadzają DNA komórek, co w konsekwencji prowadzi do czerniaka, najgroźniejszej odmiany raka skóry. Ich intensywność zależy od pory roku i dnia. Najsilniej działają od kwietnia do października w godzinach 10-16.

Opalanie nie dla każdegoMaciej Zieliński , Adam Ziemienowicz/PAP

Autor:as

Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/IMGW

Pozostałe wiadomości