Wał wyżowy nad półkulą północną. "W prognozie dla Polski widać kilka fal zimna"

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w niedzielę
Warunki biometeo w niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Wał wyżowy, który rozwinął się nad półkulą północną, sprawi, że napłynie do Polski zimne powietrze. Czekają nas noce z kilkunastostopniowym mrozem. To oznacza też stabilizację aury na dłuższy okres czasu, nawet do połowy miesiąca, jak podała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Nad półkulą północną pięknie rozwinął się rozległy wał wyżowy - poinformowała w poniedziałek synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Dodała, że od wschodniego wybrzeża Ameryki, przez środkowy Atlantyk, Europę, po Syberię rządy w pogodzie objęły wyże (czerwony, zaznaczony pas na poniższej mapie). To oznacza stabilizację aury na dłuższy okres czasu, nawet do połowy miesiąca.

>>> CZYTAJ: IMGW wydał ostrzeżenia przed silnym mrozem

Wał wyżowy na półkuli północnejGFS/University of Maine

Wyże oznaczają dla nas również spływ zimna z północy i prawdziwie "lutą" pogodę (luty to dawny przymiotnik znaczący srogi, mroźny, ostry). W prognozach widać kilka fal zimna. 

W wale wyżowym rozwinęło się kilka centrów wyżów, nam najbliższy jest wyż Elisabeth z ośrodkiem ulokowanym w poniedziałek nad Kanałem La Manche. W ten obszar wbił się słabo aktywny front atmosferyczny, przynosząc nad północną Polskę słabe opady śniegu. 

W zawieszonym nad naszymi głowami zachmurzeniu pojawiać się będą pęknięcia - rozpogodzenia. Brak kołdry z chmur sprawi, że w mroźnym powietrzu nastąpi ucieczka ciepła z warstwy przyziemnej i silny spadek temperatury, nocami co najmniej do -15/-10 stopni Celsjusza, w kotlinach, w dolinach jeszcze silniejszy. W dzień na przeważającym obszarem kraju temperatura nie będzie wzrastać powyżej 0 st. C. Najwyższą temperaturę odnotujemy nad morzem oraz w centrach dużych miast (w tzw. wyspach ciepła). 

>> CZYTAJ TEŻ: Prognoza pogody na 16 dni Tomasza Wasilewskiego

Sytuacja baryczna nad EuropąDWD

Mroźny poranek

W poniedziałek przed godziną 7, po nocnych rozpogodzeniach, utworzyła się w rejonie Warszawy i Modlina gęsta mgła ograniczająca widzialność do 100-500 metrów. Występują trudne warunki na drogach w Kotlinie Warszawskiej, jest ślisko.

Na Kasprowym Wierchu temperatura wyniosła -15 st. C, na Śnieżce i w Zakopanem -11 st. C. W Katowicach termometry pokazały -10 st. C, a w Warszawie -8 st. C. 

Jak chronić się przed mrozem?PAP

Autor:anw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock, GFS/University of Maine

Pozostałe wiadomości