Zagrożenie lawinowe w Tatrach. "Warunki w wyższych partiach Tatr będą się pogarszać"

Autor:
as//rzw
Źródło:
PAP, lawiny.topr.pl, TPN
Prognoza pogody na czwartek
Prognoza pogody na czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Od poniedziałkowego popołudnia w Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy ostrzegają, że na szczytach ponownie prognozowane są opady śniegu, które mogą spowodować powstanie groźnych lawin. 

Po krótkim okresie poprawy, warunki turystyczne w Tatrach znów uległy pogorszeniu. W poniedziałek wieczorem Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wydało komunikat ostrzegający przed niebezpieczeństwami, jakie czyhają na turystów.

"W związku z prognozowanymi opadami śniegu połączonymi z silnym wiatrem, warunki w wyższych partiach Tatr będą się pogarszać. Należy zwrócić szczególną uwagę na nagromadzone poduchy nawianego śniegu, który w wielu miejscach będzie słabo związany z podłożem" – wskazuje TOPR.

Jak wskazuje komunikat, zagrożenie lawinowe występuje powyżej 1800 m n.p.m.

Tatrzańskie szlaki śliskie i oblodzone

Jak poinformował w poniedziałek Tatrzański Park Narodowy, warunki do uprawiania turystyki są bardzo niekorzystne. Śnieg zalega już od wysokości 1500 metrów nad poziomem morza. Szlaki są śliskie i oblodzone, a silne porywy wiatru w partiach graniowych potęgują uczucie zimna i powodują zawieje.

Prognozy IMGW wskazują, że wysoko w Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść do 20 centymetrów w ciągu doby. Temperatura na szczytach Tatr wynosiła w poniedziałek wieczorem około -2 stopni Celsjusza. Na Kasprowym Wierchu w tym samym czasie leżało 10 centymetrów śniegu.

Autor:as//rzw

Źródło: PAP, lawiny.topr.pl, TPN

Źródło zdjęcia głównego: kontakt24UsersMaterials

Pozostałe wiadomości