Polska pod panowaniem pogodnego wyżu. Sytuacja baryczna w niedzielę

Autor:
as
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na sobotę
Prognoza pogody na sobotętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

W niedzielę władzę nad pogodą w kraju obejmie klin wyżowy, za sprawą którego do Polski napłynie ciepłe i wilgotne powietrze. W ciągu dnia spodziewane są rozpogodzenia, ale rano miejscami pada słaby deszcz i występują mgły.

W niedzielę Polskę na chwilę obejmie od południa pogodny klin wyżowy, związany z wyżem znad Bałkanów - informuje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Z południowego zachodu do naszego kraju napłynie łagodne i dość ciepłe, ale wilgotne powietrze polarne. W poniedziałek wrócimy jednak pod panowanie wirów niżowych znad Atlantyku. Z jednej strony przyniosą one więcej chmur i silniejszy wiatr, ale ponadto pokierują do nas ciepłe masy powietrza z południa Europy. Synoptyk dodaje, że ostatnie dni października i początek listopada zapowiadają się ciepło i przyjemnie, a momentami termometry pokażą nawet 20 stopni Celsjusza.

Poranek w Polsce

O godzinie 6 rano w niedzielę w kraju panowało duże zachmurzenie. Od południowego zachodu w głąb Polski postępuje strefa rozpogodzeń. Objęła ona swoim zasięgiem Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Wielkopolskę i Ziemię Lubuską.

Miejscami na Pomorzu Środkowym i Wschodnim, Podlasiu, Mazowszu oraz Lubelszczyźnie słabo popaduje deszcz. Lokalnie na zachodzie i północy Polski występują mgły. Widzialność jest ograniczona w:

- Chojnicach do 200 metrów;

- Jeleniej Górze do 400 m;

- Suwałkach i Łebie - do 500 m.

O godzinie 6 rano na termometrach mogliśmy zobaczyć od 5 st. C w Jeleniej Górze, poprzez 12 st. C w Łodzi aż do 13 st. C w Warszawie, Kołobrzegu oraz Ustce. Wieje z południowego zachodu i zachodu. Wiatr jest słaby i umiarkowany, jedynie w górach podmuchy są silniejsze i osiągają do 60-90 kilometrów na godzinę.

Sytuacja baryczna w EuropieDWD

Autor:as

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/DWD

Pozostałe wiadomości