IMGW alarmuje. Silny sztorm na Bałtyku

Autor:
anw/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP
Warunki biometeo w sobotę
Warunki biometeo w sobotętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) ostrzega przed sztormem. Synoptycy wydali alarmy drugiego stopnia we wschodniej części strefy brzegowej. Wiatr ma wiać tam w porywach do 9-10 stopni w skali Beauforta, czyli przekraczać nawet 100 kilometrów na godzinę.

W poniedziałek będzie mocno wiać, w części kraju sypnie też śniegiem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia.

Synoptycy ostrzegają też przed sztormem w Bałtyku Południowo-Wschodnim. Alerty drugiego stopnia zostały wydane dla części wschodniej strefy brzegowej, czyli dla obszaru od Latarni Rozewie do wschodniej granicy państwa.

Prognozuje się tam wiatr zachodni, który osiągnie 7-8 stopni, w porywach do 9-10 w skali Beauforta. Oznacza to, że w porywach może osiągać nawet do 88-102 kilometrów na godzinę. Będzie słabł na 6 do 7, w porywach do 8 w skali Beauforta.

Alarmy ważne będą do godziny 20 w poniedziałek.

Sztorm na Bałtyku

IMGW wydał też alarmy pierwszego stopnia dla Bałtyku Południowego. Synoptycy prognozują wiatr zachodni do północno-zachodniego, który osiągnie 6-7, w porywach do 9 w skali Beauforta.

Ostrzeżenia ważne będą do godz. 19 w poniedziałek.

Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP/Adam Ziemienowicz

Czym jest alarm drugiego stopnia?

Ostrzeżenia drugiego stopnia są wydawane, gdy przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Autor:anw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości