Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie kłodzkim. IMGW wydał alerty hydrologiczne w wielu miejscach

Autor:
kw
Źródło:
PAP
Warunki biometeo w niedzielę
Warunki biometeo w niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Z powodu roztopów w górach oraz intensywnych opadów deszczu w powiecie kłodzkim (woj. dolnośląskie) wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego. Poziom wody w rzekach i zbiornikach jest wysoki również w innych miejscach kraju. Synoptycy IMGW wydali alarmy hydrologiczne. Także trzeciego - najwyższego - stopnia.

Z powodu wzrostu stanu wód oraz przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych na wodowskazach rzek i potoków w powiecie kłodzkim tamtejszy starosta wprowadził w czwartek na terenie powiatu pogotowie przeciwpowodziowe.

Roztopy w górach spowodowały wzrost stanu wód w rzekach powiatu kłodzkiego. W czwartek starosta kłodzki Maciej Awiżeń ogłosił na terenie powiatu pogotowie przeciwpowodziowe.

Stany alarmowe zostały przekroczone na Bystrzycy Dusznickiej w Szalejowie Dolnym oraz na Ścinawce w Tłumaczowie, w Ścinawce Górnej i w Gorzuchowie, a także na Nysie Kłodzkiej w Krosnowicach. Z kolei stany ostrzegawcze zostały przekroczone na pięciu wodowskazach w powiecie kłodzkim.

Według komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z godziny 13.40, odnotowano dziewięć przekroczeń stanów alarmowych i 40 stanów ostrzegawczych na polskich rzekach.

>>> Czytaj dalej: Czwartkowe wichury. "Trąba przeszła, niszcząc po drodze dom w dom"

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW - trzeci stopień

Alarmy trzeciego - najwyższego - stopnia obowiązują na terenie województwa dolnośląskiego i dotyczą zlewni górnego Bobru i górnej Kwisy oraz obszaru rzek Ścinawka i Bystrzyca Dusznicka.

Według komunikatu, w związku z intensywnymi opadami deszczu i spłukiwaniem części pokrywy śnieżnej, stany wody gwałtownie się podnoszą. Miejscami mogą zostać przekroczone stany alarmowe.

>>> Obowiązują także alarmy meteorologiczne przed silnym wiatrem. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW - drugi stopień

Pomarańczowe alarmy hydrologiczne wydano dla Wybrzeża Wschodniego i morskich wód wewnętrznych RP (woj. pomorskie).

W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (556 cm) oraz prognozowanym silnym wiatrem z sektora zachodniego na Wybrzeżu Wschodnim przewiduje się wahania i wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych.

Drugi stopień ostrzeżeń obowiązuje również w województwach:

- warmińsko-mazurskim, na obszarze zlewni Pisy, Łyny i Węgorapy;

- mazowieckim, dla zlewni Iłżanki, Liwca, Wkry;

- łódzkim, dla zlewni Bzury;

- świętokrzyskim, na obszarze zlewni: Nidy do Brzegów, Czarnej wraz ze zb. Chańcza, Kamiennej wraz ze zb. Brody Iłżeckie oraz odcinek Czarnej od zb. Chańcza do ujścia do Wisły;

- śląskim i małopolskim, dla obszaru Liswarty oraz zlewni: Małej Wisły wraz ze zb. Goczałkowice, Przemszy, Brynicy i Soły wraz z kaskadą zbiorników, a także Skawy wraz ze zb. Świnna Poręba oraz Czarnej Orawy;

- opolskim, dla obszaru Prosny Górnej;

- dolnośląskim, zlewnie lewostronnych dopływów Odry środkowej.

W związku ze spływem wód opadowych oraz miejscami także roztopów przewiduje się wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej. Miejscami przewiduje się przekroczenie stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW - pierwszy stopień

Synoptycy wydali także alarmy najniższego stopnia. Obowiązują dla obszaru Wybrzeża i morskich wód wewnętrznych RP (woj. zachodniopomorskie), gdzie w związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (547 cm) oraz prognozowanym silnym wiatrem z sektora zachodniego na Wybrzeżu Zachodnim przewiduje się duże wahania i wzrosty poziomów wody w strefie wody wysokiej, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenia obowiązują również w województwach:

- pomorskim i warmińsko-mazurskim, dla obszaru Elbląga, ujścia Nogatu, Zalewu Wiślanego i Zalewu Wiślanego do Nogatu

- małopolskim, dla obszaru zlewni Raby wraz ze zb. Dobczyce, Dunajca do zapory zb. Czchów, Popradu, Białej Tarnowskiej, Ropy;

- podkarpackim, dla zlewni: Zlewnie: Wisłoki do Krajowic, Jasiołki, Sanu do ujścia Wiaru (wraz ze zlewnią Wiaru), Wisłoka do Rzeszowa oraz Strwiąża.

W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych, prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, miejscami gwałtowne, lokalnie do strefy stanów wysokich. Punktowo mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze. Dodatkowo w zlewniach górskich istnieje niewielkie prawdopodobieństwo powstania zatorów lodowych.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWIMGW

Czym jest alarm hydrologiczny trzeciego stopnia?

Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".

Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia?

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia?

Jak mówi definicja IMGW, pierwszy stopień alarmu hydrologicznego oznacza zagrożenie umiarkowane. Kiedy obowiązuje, stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.

Autor:kw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: meteo

Pozostałe wiadomości