TVN Meteo | Pogoda

Niż Ignacy przyniósł do Polski gorąco znad Maroka

TVN Meteo | Pogoda

Autor:
kw
Źródło:
tvnmeteo.pl
Anna Dec o pogodzie w środę
Anna Dec o pogodzie w środętvnmeteo.pl
wideo 2/4
tvnmeteo.plAnna Dec o pogodzie w środę

Niż Ignacy zawładnął w środę pogodą w Polsce. Za jego sprawą temperatura maksymalna może wynieść nawet 22 stopnie Celsjusza w cieniu. Będzie też silnie wiało.

Pochmurno, ale i bardzo ciepło jest i będzie w środę. W najcieplejszym momencie dnia termometry mogą pokazać od 15 do nawet 22 stopni Celsjusza.

>>> Czytaj dalej: Pogoda na środę 20.10

Prognozowana temperatura powietrza w środę 20.10ClimateReanalyzer.com

"Pierwszy prawdziwy niż jesienny"

Jak wyjaśnia synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, Polska znalazła się pod wpływem potężnego wiru powietrza. Jest to pierwszy prawdziwy niż jesienny, który powstał nad wodami Atlantyku. O tej porze roku wody powierzchniowe oceanu są najcieplejsze, zaś unosząca się nad nimi para wodna sprzyja układom niżowym.

"Taki wir powietrza rozrasta się, zaciąga z południa bardzo ciepłe masy, a w swej tylnej części - zimne masy z północy. Kontrast temperatury rozkręca go, tworzą się fronty atmosferyczne. Powietrze szybko przemieszcza się niosąc silne podmuchy wiatru. Dzisiejszy wir Ignacy dojrzał właśnie nad Północnym Atlantykiem i przemieszcza się na wschód" - poinformowała synoptyk.

Sytuacja baryczna w EuropieDWD

Czwartek będzie wietrzny

W środę nasz kraj znajduje się w przedniej części niżu. Wir zasysa powietrze z dalekiej Afryki, z rejonu Maroka. Dlatego środa przyniesie wysoką temperaturę. W Karkonoszach prognozowane jest nawet ponad 10 st. C.

W ciepłym wycinku niżu wieje dość silny, południowo-zachodni wiatr. Jednak już w czwartek Polska znajdzie się w zasięgu nieco chłodniejszej części wiru, ponieważ jego centrum przesunie się dalej w stronę Arktyki Rosyjskiej. Jak podała Unton-Pyziołek, od zachodu nad Polskę wkroczy chłodne powietrze, które będzie cięższe i gęstsze. O ile na termometrach zmiana nie będzie duża - prognozuje się maksymalnie od 14 do 20 stopni, to należy spodziewać się jeszcze silniejszych porywów wiatru. Nad Bałtykiem oraz na Wybrzeżu mogą osiągać aż 110 kilometrów na godzinę.

Prognozowane porywy wiatru w czwartekwetter3.de

>>> Przed silnymi porywami wiatru mogą ostrzegać synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Autor:kw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/ClimateReanalyzer.com

Pozostałe wiadomości