TVN Meteo | Pogoda

Wir niżowy przyniesie niebezpieczne porywy wiatru, a także zimowe opady

TVN Meteo | Pogoda

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowana temperatura w dniach 12.01-16.01
Prognozowana temperatura w dniach 12.01-16.01Ventusky.com
wideo 2/2
Ventusky.comPrognozowana temperatura w dniach 12.01-16.01

W nadchodzących dniach wystąpią opady deszczu, śniegu z deszczem, a także mokrego śniegu. Miejscami powieje silniejszy wiatr, w porywach do 90 kilometrów na godzinę. Sprawdź, jakie czekają nas utrudnienia pogodowe.

Polska znalazła się w zasięgu zimnego wyżu z centrum ulokowanym nad naszym krajem, w zimnych masach powietrza arktycznego. Jednak w środę od północy zacznie powoli dostawać się na skraj potężnego wiru niżowego znad Północnego Atlantyku i Oceanu Arktycznego. Nad północne regiony kraju wkroczy słabo aktywny front atmosferyczny, a za nim zacznie napierać cieplejsze powietrze polarne.

W kolejnych dniach niż zaciągnie najpierw ciepłe masy powietrza, w których popada deszcz, a temperatura mocno wzrośnie powyżej zera stopni. W niedzielę zacznie jednak ściągać mroźne masy z północy, które poprzedzi aktywny szeroki front z obfitymi opadami mokrego śniegu i śniegu z deszczem.

Od poniedziałku, 17 stycznia nastąpi silny napływ zimnego powietrza znad Arktyki.

Utrudnienia pogodowe: środa i czwartek

W środę rano na wschodzie oraz zachodzie kraju ściśnie mróz. Temperatura spadnie poniżej -10 stopni Celsjusza. W rejonie Zatoki Gdańskiej i na Warmii wystąpią słabe opady śniegu z deszczem. Powieje północno-zachodni i zachodni, słaby i umiarkowany wiatr.

Na czwartek prognozuje się słabe opady deszczu lub mżawki na północnym wschodzie i wschodzie Polski, a na południowym wschodzie - deszczu ze śniegiem. Wiatr zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach rozpędzi się do 60-80 kilometrów na godzinę.

Prognozowana temperatura w dniach 12.01-16.01
Prognozowana temperatura w dniach 12.01-16.01Ventusky.com

Utrudnienia pogodowe: piątek i sobota

Piątek przyniesie okresami słabe opady deszczu i mżawki. Tylko na północnym wschodzie popada deszcz ze śniegiem. Zachodni wiatr będzie umiarkowany i dość silny, w porywach osiągnie do 70-90 km/h.

Sobota na południu kraju upłynie pod znakiem słabych opadów śniegu do trzech centymetrów. Zachodni i północno-zachodni wiatr będzie umiarkowany i dość silny, porywy sięgną do 50-70 km/h.

Prognozowane opady w dniach 12.01-16.01
Prognozowane opady w dniach 12.01-16.01Ventusky.com

Utrudnienia pogodowe: niedziela i poniedziałek

Na niedzielę synoptycy prognozują przemieszczające się od północnego zachodu w głąb kraju obfite opady mokrego śniegu do 5-10 cm oraz śniegu z deszczem i deszczu na zachodzie Polski (spadnie do 10 litrów wody na metr kwadratowy). Tylko na Podkarpaciu i w Małopolsce do wieczora nie będzie padać. Południowo-zachodni wiatr, umiarkowany i dość silny, w porywach powieje z prędkością do 60-80 km/h.

W poniedziałek wystąpią przelotne opady śniegu do 1-3 cm. Na południu będą obfitsze, sypnie do 5-8 cm śniegu. Wiatr północno-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach rozpędzi się do 50-70 km/h.

Autor:anw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości