TVN Meteo | Pogoda

Pogoda w piątek. Dwa wyże kontra front, który nasuwa się nad Polskę

TVN Meteo | Pogoda

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na piątek 19.08
Pogoda na piątek 19.08tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Piątek w większości kraju upłynie pod znakiem słońca. Tylko w zachodniej części kraju front atmosferyczny zaznaczy swoją obecność większym zachmurzeniem.

Główną rolę w pogodzie w naszej części Europy odgrywają dwa wyże, z których jeden znajduje się nad Białorusią (Oliwer), a drugi ulokowany jest nad Morzem Północnym (Peter).

Jak tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, te dwa układy baryczne oddziela bruzda niskiego ciśnienia z frontem atmosferycznym, który powoli nasuwa się nad zachodnie regiony naszego kraju znad Niemiec. Front da o sobie znać jednak tylko wzrostem zachmurzenia. Wyże "zduszą" go, i front wysuszy się i rozmyje, nie przynosząc deszczu. Symboliczne opady mogą pojawić się tylko na Pomorzu Zachodnim.

Sytuacja baryczna w EuropieDeutscher Wetterdienst

Ciśnienie rośnie

Polska pozostaje w chłodnej masie powietrza polarnego. W piątek o godzinie 6 rano temperatura sięgała od -8 stopni Celsjusza w Kozienicach w województwie mazowieckim, przez -2 st. C w Warszawie i -1 st. C w Łodzi, do 6 st. w Szczecinie.

Ciśnienie w Warszawie wynosiło 1028 hektopaskali i ma tendencję rosnącą. W sobotę barometry na północy kraju mogą wskazywać nawet 1050 hPa.

Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Happy Dragon/Shutterstock, Deutscher Wetterdienst

Pozostałe wiadomości