W weekend w Tatrach spadek temperatury, na szczytach możliwy śnieg. "Warunki będą wymagające"

Autor:
kw/dd
Źródło:
PAP
Warunki biometeo we wtorek
Warunki biometeo we wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Jak informują synoptycy i pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, w najbliższych dniach pogoda w Tatrach będzie wymagająca. Zrobi się chłodniej, niewykluczone są opady deszczu, a może pojawić się też śnieg. Zmianę aury widać już w zachowaniach zwierząt - jelenie rozpoczęły swoje rykowiska.

Na weekend w Tatrach prognozowany jest spadek temperatury. - Na najwyższych szczytach pojawi się mróz i spodziewane są opady śniegu - zapowiadają synoptycy. W tatrzańskich lasach z kolei rozpoczęło się rykowisko jeleni.

Wymagające warunki do uprawiania turystyki

Po słonecznym, ale wietrznym piątku, na sobotę zapowiadane jest zachmurzenie, które w ciągu dnia będzie rosło. W nocy z soboty na niedzielę zapowiadane są opady deszczu w Tatrach. Niedziela również zapowiada się deszczowa i zimna. Temperatura spadnie do 1 stopnia Celsjusza, a w nocy do -3 st. C.

- Jeśli chodzi o turystykę, to warunki będą wymagające, warto więc ciepło się ubrać. Planując wycieczkę na sobotę należy wyjść wcześnie, aby zdążyć przed załamaniem pogody. Pamiętamy o ciepłym ubraniu i herbacie w termosie. W niedzielę lepiej odpuścić wysokogórskie wędrówki - powiedział przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) Tomasz Zając.

Jelenie odgłosy

W tatrzańskich lasach rozpoczęło się rykowisko jeleni. Często charakterystyczne odgłosy ryczenia byków jeleni są mylone przez turystów z odgłosami niedźwiedzia. Jak wyjaśnił przyrodnik z Marek Kot z TPN, to jeden z najpiękniejszych czasów w tatrzańskich lasach.

- To wielkie misterium przyrody. Chodzi o przekazanie genów, które mają przekazać najsilniejsi, bądź też najsprytniejsi. Samce jeleni, czyli byki, ryczą, a samice odpowiadają im ględzeniem. Jelenie podczas godów potrafią stracić nawet jedną czwartą masy swojego ciała, ponieważ tak są zaangażowane, że potrafią w tym czasie nic nie jeść. Często o tej porze roku dostajemy informacje od przestraszonych turystów, że w całej dolinie ryczą niedźwiedzie. Prawda jest taka, że to odgłosy jeleni i nie należy się obawiać, ale trzeba być ostrożnym i nie przeszkadzać przyrodzie - wyjaśnił Kot.

Sarna nie jest "żoną" jelenia (Lasy Państwowe)Lasy Państwowe

Autor:kw/dd

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock - zdjęcie poglądowe

Pozostałe wiadomości