Pogoda na weekend. Walka niżu i wyżu. Spora różnica temperatur

Autor:
kw
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza temperatury w dniach 05-09.02
Prognoza temperatury w dniach 05-09.02ventusky.com
wideo 2/3
Pogoda na pięć dni

Pogoda w najbliższych dniach przyniesie nam chmury i opady. Do niektórych regionów zacznie napływać cieplejsze powietrze, a temperatura maksymalna wzrośnie do kilku stopni powyżej zera.

Polska pozostaje w zasięgu układu wysokiego ciśnienia znad Rosji, ale od południowego zachodu w ten obszar wyżowy wbija się niż śródziemnomorski. Od południa wciśnie się front atmosferyczny, wędrujący na północ. Zimne powietrze ze wschodu zacznie być wypierane przez cieplejsze masy napływające właśnie z południa.

Jak informuje Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk tvnmeteo.pl, w kolejnych dniach nastąpi siłowanie się między wyżem i niżem znad Morza Śródziemnego. Skutkiem będzie dość wysokie ciśnienie, ale pogoda pozostanie typowa dla niżu, to znaczy pochmurna z okresowo występującymi opadami śniegu z deszczem, mżawki lub mokrego śniegu. W cieplejszym powietrzu temperatura na południu podniesie się do 5-8 stopni Celsjusza, północ jednak pozostanie chłodna.

Pogoda na weekend

W sobotę spodziewane jest na ogół duże zachmurzenie. Na zachodzie, północy i w centrum kraju pojawią się opady śniegu do 1-5 centymetrów, lokalnie śniegu z deszczem. Temperatura maksymalna wyniesie od -2 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 0 st. C w centrum kraju, do 4 st. C na Podkarpaciu i w Małopolsce. Wiatr ze wschodu i południowego wschodu będzie słaby i umiarkowany.

Niedziela zapowiada się pochmurno. Padać nie powinno jedynie na południowym wschodzie kraju. W pozostałych regionach pojawi się do 1-3 cm śniegu lub deszcz ze śniegiem o sumie do 5 litrów wody na metr kwadratowy. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 0 st. C na Suwalszczyźnie, przez 3 st. C w centrum kraju, do 6 st. C na południu. Wschodni i południowo-wschodni wiatr będzie słaby i umiarkowany.

Prognozowana temperatura w dniach 3-7.12
Prognozowana temperatura w dniach 3-7.12ventusky.com

Pogoda w przyszłym tygodniu

W poniedziałek czeka nas pochmurna i miejscami mglista aura. Na zachodzie kraju wystąpią słabe opady śniegu z deszczem i deszczu do 1-3 l/mkw. Temperatura maksymalna sięgnie od -1 st. C na Suwalszczyźnie, przez 3 st. C w centrum, do 6 st. C na Dolnym Śląsku. Powieje południowo-wschodni, słaby i umiarkowany wiatr. Na wschodzie okresami może być silniejszy.

We wtorek czeka nas duże zachmurzenie. Spodziewane są okresowe opady śniegu z deszczem do 5 l/mkw. Na Podlasiu może pojawić się sam śnieg do 5 cm. Padać nie będzie tylko na południowym zachodzie kraju. Termometry pokażą maksymalnie od -1 st. C na Suwalszczyźnie, przez 4 st. C w centrum kraju, do 7 st. C na południowym wschodzie. Wiatr z kierunków południowych będzie słaby i umiarkowany.

W środę także możemy spodziewać się pochmurnego nieba z lokalnymi przejaśnieniami. Na południu bez opadów. Z kolei w pozostałych regionach okresami popada śnieg z deszczem i deszcz do 1-5 l/mkw. Na termometrach zobaczymy od 0 st. C na Podlasiu, przez 5 st. C w centrum kraju, do 6 st. C na południowym zachodzie. Wiatr będzie zmienny, a powieje słabo i umiarkowanie.

Prognozowane opady w dniach 3-7.12
Prognozowane opady w dniach 3-7.12ventusky.com

Autor:kw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com/ventusky.com

Pozostałe wiadomości