TVN Meteo | Pogoda

Wyż Xavielle przyniósł nam mroźny poranek. Miejscami silniej wieje

TVN Meteo | Pogoda

Autor:
kw
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na piątek
Prognoza pogody na piątek tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś 08.12

Pogoda w Polsce jest kształtowana przez wyż Xavielle. Miejscami, jak na przykład w Suwałkach, Zakopanem czy Olsztynie termometry pokazały mniej niż -10 stopni Celsjusza. Jak informuje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, w części kraju silnie wieje.

Polska jest pod wpływem zimnego układu wysokiego ciśnienia Xavielle z centrami nad północną Szwecją oraz krajami bałtyckimi. Napływa mroźne, arktyczne powietrze z północy. Jednak w ciągu dnia zaznaczy się wpływ głębokiego układu niskiego ciśnienia Harry znad Wysp Brytyjskich, ze strefą frontu okluzji nad terytorium Niemiec, więc nad zachodnie regiony Polski zacznie napływać nieco cieplejsza, łagodniejsza masa powietrza polarno-morskiego, której obszarem źródłowym będzie Atlantyk.

Sytuacja baryczna w EuropieDWD

Wiatr i mróz

Środowy poranek upływa pod znakiem dużego zachmurzenia z przejaśnieniami. Miejscami na wschodzie prószy śnieg.

Wieje z południowego wschodu i wschodu, na ogół słabo i umiarkowanie. Na zachodzie wiatr jest okresami dość silny - w porywach nad morzem rozpędza się do 50 kilometrów, zaś w Karkonoszach do 70 km/h.

W wielu regionach kraju, takich jak Warmia, Mazury, Podlasie czy Podhale jest bardzo mroźnie. O godzinie 6 najzimniej było w Suwałkach - temperatura wyniosła -13 stopni Celsjusza. Tęgi mróz zapanował także w Olsztynie i Zakopanem (-11 st. C) czy Białymstoku (-10 st. C). Najwięcej, bo -1 st. C, wskazały termometry w miejscowościach takich jak Wrocław i Opole.

Temperatura w Polsce 8.12.2021 o godz. 6wetteronline.de

Autor:kw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/DWD

Pozostałe wiadomości