TVN Meteo | Pogoda

Bardzo mroźny poranek. Niż zaciągnął do nas zimno, wyż blokuje dostęp cieplejszego powietrza

TVN Meteo | Pogoda

Autor:
kw
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na piątek
Prognoza pogody na piątektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś 25.12

Do Polski, za sprawą niżu znad Finlandii, napłynęło mroźne, arktyczne powietrze. Ponadto wyż, zlokalizowany nad Atlantykiem, blokuje nam dostęp do cieplejszych mas. To właśnie z tego powodu rankiem w dzień Bożego Narodzenia termometry wskazywały miejscami nawet -13 stopni Celsjusza.

Polska znajduje się pod wpływem wiru niżowego znad Finlandii, jednak od północnego zachodu wciska się nad kraj pogodny klin wyżowy związany z wyżem Belinda znad Atlantyku. Nad południowymi regionami kraju zalega zimny front, a nad północnymi krańcami - kolejny zimny wtórny front. Stąd dwa pasy opadów śniegu, jednak strategiczne znaczenie ma ten na południu, gdyż dosypie śniegu w górach.

Niż zaciągnął mroźne masy powietrza arktycznego, a wyż zaczyna budować blokadę dla ciepłych niżów znad oceanu. Po krótkiej odwilży i zamieszaniu wrócił konkretny mróz.

Sytuacja baryczna w Europie 25.12.21DWD

Pogodnie i bardzo mroźno

Bożonarodzeniowy poranek przyniósł na ogół pogodną aurę. Jedynie na południu zrobiło się pochmurno i padał śnieg. Wąski pas opadów zaznaczył się również od Kaszub po Suwalszczyznę.

Przez rozpogodzenia miejscami temperatura sięgała poniżej -10 stopni Celsjusza.

O godzinie 7.30 najzimniej było w Pile - termometry pokazały -12 st. C. Taka sama temperatura pojawiła się na Śnieżce. Niewiele więcej było w Szczecinie, Łodzi i Bydgoszczy, bo -11 st. C. Mieszkańcy stolicy na termometrach mogli zobaczyć -8 st. C.

Najcieplej było w Łebie, gdzie temperatura wyniosła 1 st. C.

Wiał zachodni i północno-zachodni wiatr. Na wschodzie chwilami był silniejszy.

Temperatura w Polsce, 25.12.21 ok. godz. 7.30wetteronline.de

Autor:kw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/DWD

Pozostałe wiadomości