Pochmurna Renata znad Ukrainy przyniesie opady, również śniegu. Jak długo będzie rządzić pogodą?

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognozowane temperatury na 09-15.01
Prognozowane temperatury na 09-15.01ventusky.com
wideo 2/2
Pogoda na 5 dni

W nadchodzących dniach pogodę w Polsce będzie kształtował niż znad Ukrainy. Przyniesie on opady deszczu, miejscami również deszczu ze śniegiem. W górach sypnie śniegiem. Po odejściu niżu pogoda się poprawi.

Polska znalazła się pod wpływem pochmurnego niżu Renata znad Ukrainy. Od wschodu wkroczył do kraju umiarkowanie aktywny front atmosferyczny z dużym zachmurzeniem i słabymi opadami, który wędruje na zachód. Nad krajem przemieści się jeszcze porcja chłodnego i wilgotnego powietrza pochodzenia arktycznego.

Od środy Polska dostanie się w zasięg łagodniejszych i cieplejszych mas powietrza polarnego. Do czwartku kraj pozostanie pod wpływem pochmurnego niżu, ale od piątku pogodę kształtować będzie pogodniejszy wyż znad Północnego Atlantyku.

Pogoda na wtorek

Wtorek zapowiada się pochmurny z większymi przejaśnieniami. Okresami wystąpią słabe opady deszczu do trzech litrów wody na metr kwadratowy, a w Małopolsce, na Śląsku i Ziemi Lubuskiej również deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. W górach spadnie do 2-5 centymetrów śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie od 7 stopni Celsjusza na Wyżynie Śląskiej, przez 9 st. C w centrum kraju, do 11 st. C na Pomorzu Zachodnim. Powieje północno-wschodni i wschodni, na ogół słaby i umiarkowany, wiatr. Tylko na na Pomorzu będzie silniejszy.

Pogoda na środę i czwartek

Środa przyniesie pochmurną aurę z przejaśnieniami i okresowymi opadami deszczu do 5 l/mkw. Tylko na południu kraju możliwe są rozpogodzenia. Termometry pokażą maksymalnie od 7 st. C na Warmii i Suwalszczyźnie, przez 9 st. C w centrum kraju, do 12 st. C na południu. Północno-zachodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, tylko na Pomorzu dość silny. 

W czwartek będzie pochmurno z rozpogodzeniami. Na zachodzie kraju nie prognozuje się opadów, w pozostałych regionach okresami popada deszcz do 3 l/mkw. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 10 st. C na Suwalszczyźnie, przez 12 st. C w centrum kraju, do 15 st. C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Powieje północny i wschodni słaby i umiarkowany wiatr. Na zachodzie okresami będzie dość silny - w porywach rozpędzi się do 50 kilometrów na godzinę.

Prognozowane opady w kolejnych dniach
Prognozowane opady w kolejnych dniachVentusky.com

Pogoda na piątek i sobotę

Piątek upłynie pod znakiem pochmurnej aury z rozpogodzeniami. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 12 st. C na Warmii i Suwalszczyźnie, przez 14 st. C w centrum kraju, do 17 st. C na Śląsku. Wschodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami dość silny. 

Sobota zapowiada się pogodna. Termometry pokażą maksymalnie od 15 st. C na Suwalszczyźnie, przez 16 st. C w centrum kraju, do 18 st. C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Południowo-wschodni i wschodni wiatr, słaby i umiarkowany, okresami będzie dość silny i w porywach osiągnie prędkość do 60 km/h.

Prognozowana temperatura w kolejnych dniach
Prognozowana temperatura w kolejnych dniachVentusky.com

Autor:anw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, Ventusky.com

Pozostałe wiadomości