TVN Meteo | Pogoda

Alerty hydrologiczne IMGW. Możliwe podtopienia oraz wzrosty poziomu wody

TVN Meteo | Pogoda

Autor:
as/dd
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na poniedziałek
Prognoza pogody na poniedziałektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

IMGW wydał alerty hydrologiczne drugiego i pierwszego stopnia. W związku z prognozowanymi opadami deszczu mogą pojawić się gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W niektórych zlewniach odnotowane zostały wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Na dodatek w dużej części kraju nadal obowiązują alarmy przed suszą hydrologiczną.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia hydrologiczne drugiego i pierwszego stopnia.

Alerty hydrologiczne IMGW drugiego stopnia

Pomarańczowe alerty IMGW przed wezbraniami z przekroczeniem stanów ostrzegawczych zostały wydane dla zlewni położonych we wschodniej i południowej części województwa śląskiego.

W obszarach występowania intensywnych opadów deszczu spodziewane są wzrosty poziomu wody, lokalnie do strefy stanów wysokich. Na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą pojawić się gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W miejscach wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje również możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo także alarmowych.

Alert wygaśnie w środę o północy.

Alerty hydrologiczne IMGW pierwszego stopnia

Dla wielu obszarów Polski wydane zostały także alerty najniższego, pierwszego stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody. Obowiązują one w województwach:

- dolnośląskim, dla zlewni południowych;

- opolskim;

- śląskim, za wyjątkiem zlewni objętych alertem wyższego stopnia;

- łódzkim, za wyjątkiem zlewni zachodnich i północnych;

- mazowieckim, dla zlewni wschodnich i południowych;

- podlaskim, dla zlewni południowych;

- lubelskim;

- świętokrzyskim;

- małopolskim;

- podkarpackim.

W obszarach występowania opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a miejscami także alarmowych.

Ostrzeżenia stracą ważność o godz. 22, część - o północy, zaś na wschodzie kraju będą w mocy do godz. 12 i 15 w środę.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWIMGW

Susza hydrologiczna w części kraju

Jak podaje IMGW, w dużej części kraju utrzymuje się stan suszy hydrologicznej. Objęte są nim duże fragmenty województw lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego i podkarpackiego. Niskie przepływy odnotowano także w niektórych zlewniach na terenie woj. kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, śląskiego i małopolskiego.

Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia

Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia oznacza zagrożenie umiarkowane. Stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.

Autor:as/dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości