Prognoza zagrożeń IMGW. Czekają nas dni z bardzo porywistym wiatrem

Aktualizacja:
Autor:
kw,
ps/dd
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro 16.02

IMGW wydał prognozę zagrożeń. Wynika z niej, że w kolejnych dniach w całym kraju należy spodziewać się powrotu wichur. W niektórych regionach mogą obowiązywać alarmy trzeciego - najwyższego - stopnia.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali prognozę zagrożeń pogodowych na najbliższe dni.

Prognoza zagrożeń IMGW na środę

W środę ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem mogą obowiązywać w województwach: lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, dolnośląskim, opolskim oraz w nadmorskich powiatach województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Ostrzeżenia niższego, pierwszego stopnia możliwe są w reszcie kraju, a więc w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, opolskim i w pozostałych powiatach województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Prognoza zagrożeń IMGW na środęIMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek

W czwartek synoptycy planują wydać ostrzeżenia trzeciego - najwyższego - stopnia dla nadmorskich powiatów województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Alerty drugiego stopnia mogą obowiązywać w województwach: kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim, a także w północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego i pozostałych powiatach województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Na pozostałym obszarze kraju mogą obowiązywać alerty pierwszego stopnia.

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartekIMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek

W piątek także spodziewany jest silniejszy wiatr. Alarmy drugiego stopnia mogą dotyczyć województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Na pozostałym terenie kraju mogą obowiązywać natomiast żółte ostrzeżenia - pierwszego stopnia.

Prognoza zagrożeń IMGW na piątekIMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę

Sobota również zapowiada się wietrznie. Na obszarze całego kraju obowiązywać mają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Prognoza zagrożeń IMGW na sobotęIMGW

Czym jest prognoza zagrożeń

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie wichuryRCB
Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:kw, ps/dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości