Macie plany na sobotę? Sprawdźcie, gdzie IMGW może wydać alerty przed burzami z gradem

Autor:
as
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na poniedziałek
Prognoza pogody na poniedziałek tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

IMGW wydał prognozę ostrzeżeń meteorologicznych na kolejne dni. W wielu województwach w sobotę mogą wystąpić burze, a miejscami może spaść grad. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Synoptycy IMGW prognozują wydanie alertów pierwszego stopnia przed burzami i burzami z gradem dla części województw. Dniem z trudnymi warunkami pogodowymi ma być sobota.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - burze z gradem

Alerty IMGW pierwszego stopnia przed burzami z gradem mogą zostać wydane w województwach:

- lubelskim;

- mazowieckim;

- podlaskim;

- warmińsko-mazurskim;

- kujawsko-pomorskim.

Mogą tam wystąpić burze z opadami deszczu od 20 do 30 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 40 l/mkw., lub porywami wiatru 70-90 kilometrów na godzinę. Lokalnie może spaść grad.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - burze

IMGW przewiduje również możliwość wydania alertów pierwszego stopnia przed burzami w województwach wielkopolskim i łódzkim.

Prognozowane są burze z opadami deszczu od 20 do 30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw., lub porywami wiatru 70-90 km/h.

Prognoza zagrożeń meteorologicznych na sobotęIMGW

Czym jest prognoza zagrożeń

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Autor:as

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości