Gdzie jest burza. Miejscami mocniej pada i wieje

Aktualizacja:
Autor:
kw,ps/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Gdzie jest burza? We wtorek nad częścią kraju pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silne porywy wiatru. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce na tvnmeteo.pl.

Jak poinformowała we wtorek około godziny 20.45 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad krajem przemieszczają się dwa aktywne fronty chłodne. Wypierają one ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego, gdyż za frontem kroczą chłodniejsze masy powietrza polarno-morskiego znad Atlantyku. Główny front rozciąga się od Mazur i Suwalszczyzny, przez Mazowsze i Kielecczyznę, po Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie. Drugi, wtórny, rozciąga się nad Pomorzem i Ziemią Lubuską.

Na frontach piętrzą się chmury cumulonimbus, miejscami grzmi. 

Gdzie jest burza

Burze występują w województwie lubelskim, w rejonie Włodawy i Chełma. Wyładowania atmosferyczne odchodzą poza granice Polski.

Zjawiska są słabe i umiarkowane. Towarzyszą im opady do 20 litrów wody na metr kwadratowy i porywisty wiatr do 70-80 kilometrów na godzinę.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw,ps/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości