Gdzie jest burza. W niektórych miejscach nadal grzmi i się błyska

Aktualizacja:
Autor:
ps/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda w nocy 06/07.10
Pogoda w nocy 06/07.10tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Gdzie jest burza? We wtorek wyładowania atmosferyczne pojawiają się nad Polską od wczesnych godzin popołudniowych, lokalnie grzmi jeszcze wieczorem. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Nad Polską w chłodnej i wilgotnej masie powietrza polarnego formują się wąskie fronty atmosferyczne. Kłębią się na nich chmury, miejscami burzowe. Lokalnie grzmi - poinformowała około godziny 20.15 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Zjawiska mają słabe i umiarkowane natężenie, z opadami deszczu rzędu 15-20 litrów wody na metr kwadratowy. Wiatr w porywach dochodzi do 70-80 kilometrów na godzinę.

Gdzie jest burza

Grzmi w województwie łódzkim, w rejonie Działoszyna. Komórka burzowa przemieszcza się w kierunku Opatowa, Kłobucka i Częstochowy.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:ps/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości