Gdzie jest burza. Grzmi i błyska się w dwóch regionach

Aktualizacja:
Autor:
kw,ps
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na piątek
Prognoza pogody na piątektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? W środę po południu wyładowania atmosferyczne występują w różnych częściach kraju. Wiatr rozpędza się w porywach do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce na tvnmteo.pl.

Front atmosferyczny rozciąga się od Warmii, przez Ziemię Łódzką, po Małopolskę i Podkarpacie. Jak poinformowała około godziny 17.15 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, front słabnie, ale lokalnie rozwijają się jeszcze chmury burzowe.

Gdzie jest burza

Burze występują w województwach:

- kujawsko-pomorskim, w rejonie Brodnicy, zmierzają na południe w kierunku Rypina;

- podkarpackim, w rejonie Pruchnika i Dubiecka, zmierzają w kierunku Sanoka i Leska.

Burze mają słabe i umiarkowane natężenie. Towarzyszą im opady deszczu rzędu z 10-20 litrów wody na metr kwadratowy, wiatr osiągający w porywach do 70-80 kilometrów na godzinę.

Wyładowania atmosferyczne w Polsce w środę, godz. 17.15sat24.com

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw,ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: sat24.com

Pozostałe wiadomości