TVN Meteo | Pogoda

Gdzie jest burza. Grzmoty i błyski w dwóch województwach

TVN Meteo | Pogoda

Aktualizacja:
Autor:
as,ps
Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na noc 25/26.09
Pogoda na noc 25/26.09tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Gdzie jest burza? W niedzielę wieczorem wyładowania atmosferyczne występują w kilku województwach. Lokalnie podczas burz możliwe są opady gradu. Śledź sytuację pogodową w Polsce na tvnmeteo.pl.

Jak poinformował w sobotę około godziny 20.15 synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk, w kraju występują burze o słabym natężeniu. Towarzyszą im opady deszczu do 10-20 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 40-60 kilometrów na godzinę. Zjawiska przemieszczają się z kierunku wschodniego.

Gdzie jest burza

Burze występują w województwach:

- łódzkim, w Rawie Mazowieckiej i Białej Rawskiej;

- lubelskim, w rejonie miejscowości Frampol i Siedliszcze.

Burze w Polsce w sobotę, godz. 19.05sat24.com

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:as,ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: sat24.com

Pozostałe wiadomości