TVN Meteo | Pogoda

Gdzie jest burza. Grzmi w dwóch województwach

TVN Meteo | Pogoda

Aktualizacja:
Autor:
anw,ps/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na noc 25/26.09
Pogoda na noc 25/26.09tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Gdzie jest burza? W piątek w części Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu i silne porywy wiatru. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce na tvnmeteo.pl.

Nad Polską, od Suwalszczyzny i Podlasia, przez Mazowsze, Lubelszczyznę, Kielecczyznę, po Małopolskę i Podkarpacie rozciąga się chłodny front atmosferyczny. Kłębią się na nim chmury burzowe i grzmi. Front zmierza na wschód - poinformowała w piątek około godziny 2.45 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Gdzie jest burza

Grzmi w województwach:

- świętokrzyskim, w rejonie miejscowości Końskie i Stąporków, burze zmierzają w kierunku Suchedniowa;

- małopolskim, w rejonie miejscowości: Miechów, Działoszyce i Kazimierza Wielka, burze zmierzają na Nowy Korczyn, Koszyce, Dąbrowę Tarnowską.

Zjawiska mają słabe i umiarkowane natężenie. Towarzyszą im opady deszczu rzędu 10-20 litrów wody na metr kwadratowy i porywy wiatru dochodzące do 70-80 kilometrów na godzinę.

Burze w Polsce w piątek, godz. 20.25sat24.com

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:anw,ps/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: sat24.com

Pozostałe wiadomości