Gdzie jest burza. Błyskawice przecinają niebo

Aktualizacja:
Autor:
anw,kw/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na noc 27/28.01
Pogoda na noc 27/28.01tvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Gdzie jest burza? Nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą ulewne opady deszczu oraz wiatr, który w porywach wieje z prędkością do 80 kilometrów na godzinę. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Zachodnie i południowo-zachodnie regiony kraju pozostają pod wpływem słabo aktywnego, ciepłego frontu atmosferycznego. Jednak w niewielkich fragmentach jest on aktywny, kłębią się na nim chmury i grzmi - poinformowała w piątek ok. godziny 22 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Burze są słabe i umiarkowane, a towarzyszą im opady deszczu rzędu 10-30 litrów na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 70-80 kilometrów na godzinę.

Gdzie jest burza

Grzmi w województwie dolnośląskim, w rejonie miejscowości: Bolków, Wojcieszów, Wleń oraz Pieńsk, Iłowa, Żary i Łęknica. Zjawiska zmierzają na północny zachód na Jawor, Złotoryja - Lwówek Śląski oraz Lubsko i Gubin.

Nad Górami Izerskimi oraz Workiem Turoszowskim przemieszcza się kolejna fala deszczu, ale już bez burz.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Autor:anw,kw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: kontakt24

Pozostałe wiadomości