Gdzie jest burza. Wyładowania w części kraju

Autor:
as
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na środę
Prognoza pogody na środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? W niedzielę 25.09 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Towarzyszą im opady deszczu oraz silne porywy wiatru. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

W niedzielę 25.09 nad Polską występują jesienne burze o słabym i umiarkowanym natężeniu - poinformował około godziny 17.30 synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu do 5-15 litrów wody na metr kwadratowy i porywy wiatru do 60-70 kilometrów na godzinę.

Gdzie jest burza

Grzmi w województwie dolnośląskim w rejonie miast i miejscowości: Nowogrodziec, Lwówek Śląski, Lubań, Bolesławiec i Świeradów-Zdrój. 

Wyładowania nad Polską w niedzielęsat24.com

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:as

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: sat24.com

Pozostałe wiadomości