TVN Meteo | Pogoda

Sprawdź, gdzie jest burza

TVN Meteo | Pogoda

Aktualizacja:
Autor:
as,anw/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na czwartek
Prognoza pogody na czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? W czwartek 30.06 nad Polską pojawiają się burze. Zjawiska są umiarkowane, towarzyszą im opady deszczu i porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Jak poinformował w czwartek około godziny 21.30 synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, nad Polską pojawiają się umiarkowane burze. Towarzyszą im opady rzędu 10-20 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru dochodzące do 60-80 kilometrów na godzinę. Na Pomorzu Gdańskim i Kujawach pada grad.

Obowiązują ostrzeżenia IMGW przed burzami z gradem i upałem.

Gdzie jest burza

Burze występują w województwach:

- pomorskim, w rejonie miast i miejscowości: Dzierzgoń, Prabuty, Wejherowo, Lębork;

- warmińsko-mazurskim, w rejonie miast i miejscowości: Działdowo, Lubawa, Iława, Lidzbark Warmiński, Nowe Miasto Lubawskie, Zalewo, Susz, Młynary; 

- kujawsko-pomorskim, w rejonie miast i miejscowości: Łasin, Golub-Dobrzyń, Rypin, Lipno, Sierpc, Skępe, Jabłonowo Pomorskie'

- mazowieckim, w Żurominie;

- świętokrzyskim, w Kielcach;

- opolskim, w rejonie miast i miejscowości: Byczyna, Wołczyn, Olesno;

- wielkopolskim, w Kępnie;

- łódzkim, w Wieruszowie.

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS z ostrzeżeniem

Wyładowania nad Polską w czwarteksat24.com

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:as,anw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: sat24.com

Pozostałe wiadomości