TVN Meteo | Pogoda

Grzmoty słychać w dwóch województwach. Gdzie jest burza

TVN Meteo | Pogoda

Autor:
anw/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na środę
Prognoza pogody na środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? W czwartek po południu nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu oraz porywy wiatru, osiągające prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce.

Nad północno-wschodnią i północną Polską, w chłodnym powietrzu polarnym, rozciąga się umiarkowanie aktywny front atmosferyczny - poinformowała w czwartek około godziny 15.30 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Rozwijają się na nim chmury kłębiaste, miejscami burzowe cumulonimbusy i grzmi. 

Gdzie jest burza

Burze występują w województwach:

- warmińsko-mazurskim, w rejonie miejscowości Olecko. Zjawiska zmierzają na wschód na Augustów;

- podlaskim, w rejonie miast i miejscowości Suwałki, Sejny i Augustów. Wyładowania wędrują w kierunku granicy kraju.

Wyładowania atmosferyczne są słabe i umiarkowane, towarzyszą im opady do 10-15 litrów wody na metr kwadratowy i porywy wiatru do 70-80 kilometrów na godzinę.

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:anw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: sat24.com

Pozostałe wiadomości